30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkmenistan Enerji Alanındaki Faaliyetlerini Arttırıyor!

TÜRKMENİSTAN (Enerji Portalı) – Türkmenistan, elektrik ihracatını arttırmayı planladığını açıkladı. Ayrıca Türkmenistan Korpedzhi sondaj departmanı da büyüyor!

Türkmenistan’da yayımlanan bir gazetedeki habere göre, Türkmenistan elektrik ihracatını 2025 yılına kadar % 8,7 oranında artırmayı hedefliyor. Gazeteye göre, yeni enerji santralleri, iletim hatları, modern trafo merkezleri ve şalt tesislerinin yapımı ihracatta planlanan bu artışı kolaylaştıracak.

Türkmenistan’ın 2019-2025 Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı‘na uygun olarak, ülkede elektrik ihracatını artırmak için yeni kapasiteler yaratılıyor. 400 MW’lık bir Zerger gaz türbini santralinin inşaatı şu anda Lebap vilayetinin Charjev ilçesinde devam etmektedir. Bu istasyon, Afganistan’a elektrik arzının ana kaynağı olacak.

Bu yılın Ocak-Ağustos aylarında Türkmenistan’daki elektrik üretimi %114,5 oranında büyüme kaydetmiş ve üretim hedefleri %106 oranında gerçekleştirildi.

Türkmenistan Korpedzhi sondaj departmanının 2020 çalışmaları…

Nebit-Gaz’ın bildirdiğine göre, Türkmenistan Devlet Şirketi Korpedzhin sondaj departmanı, bu yılın ilk yedi ayında 31.756 metre kaya penetrasyonu elde etti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde artışı ifade ediyor. Bu dönemde yapılan işin parasal boyutu da, hedefleri şimdiden aşarak, 73 milyon 876 bin manatı buldu. Ayrıca ek sondaj derinliği geçen yılın aynı dönemine göre 995 metre, penetrasyon hacmi 12 bin 39 metre, büyüme oranı ise % 327,7 oldu.

Keza derin kaya sondajında kendilerini kanıtlamış güçlü sondaj kuleleri kullanılarak, maden arama ve keşif coğrafyası da genişletildi. Böylelikle Altyguy ve Uzyna’da bulunan petrol ve gaz sahalarında büyük ölçekli jeolojik aramalar başlatılabildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.