30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkmenistan Doğal Gaz Rezervi Bakımından 4. Sırada”

TÜRKMENİSTAN (Enerji Portalı) – Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat 24.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı’na ev sahipliği yapıyor.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan fuar ile eşzamanlı düzenlenen konferans, enerji sektöründeki uluslararası işbirliğinin odak noktası oldu. Söz konusu etkinlikler, Türkmen Petrol Devlet Kurumu ile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortaklaşa yapılıyor.

Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Guvanç Agajanov, konferansa 100’ün üzerinde ülkeden temsilcilerin katıldığını ve bunun Türkmenistan’da yabancı şirketler için yatırım fırsatlarının arttığının bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Konferansın ilk oturumunda Dünya Bankası Baş Petrol ve Gaz Uzmanı Alexander Huurdeman, Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Guvanç Agajanov, SOCAR şirketi Başkanı Rovbag Abdullayev, Vitol Group Başkanı Rassel Hardi, CNPC şirketi Başkan Yardımcısı Wang Zhongchai sunum yaptı.

“Türkmenistan doğal gaz rezervi bakımından 4. sırada.”

Konferansa katılan Dünya Bankası Petrol ve Gaz Baş Uzmanı Alexander Huurdeman, Türkmenistan ile Avrupa’ya doğal gaz tedariki konusunda görüşmeye hazır olduklarını kaydetti.

Huurdeman, doğal gaz zengini ülkesi Türkmenistan’ın doğal gaz rezervi bakımından dünyada 4.sırada yer aldığını ve ürettiği yakıtın büyük bir kısmını Çin’e ulaştırdığını ve geçtiğimiz dönemde Rusya’ya tekrar doğal gaz sevkiyatına başladığını belirtti.

“2020 yılında Güney Gaz Koridoru ile Türkmen gazı AB’ye ulaşabilecek.”

Türkmen gazının Avrupa’ya ulaştırılması çok kez görüşüldüğünü, ancak bir türlü hayata geçirilmediğini söyleyen Huurdeman, Hazar’ın hukuki statüsü anlaşmasının imzalanması ve 2020 yılında Güney Gaz Koridoru’nu oluşturma çalışmalarının tamamlanmasıyla Türkmen gazının Avrupa Birliği’ne ulaşmasının gerçeğe yakın olacağını ifade etti.

Etkinlikte konuşan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov ise, bu konferansın Türkmenistan ile uluslararası şirketler arasındaki işbirliğinin artmasına katkıda bulunacağını kaydetti.

“Doğal gaz üretimindeki artıştan dolayı ABD’de karbon emisyonlarında düşüş yaşanıyor.”

Gaffney, Cline & Associates şirketi Başkanı Nathan Meehan konuşmasında, dünya çapında yapılan karbon izlemesinde dikkat çekti İklim değişikliğine karşı mücadelenin yenilenebilir enerjiye yatırımın arttığını vurguladı. Meehan, doğal gaz üretimindeki artıştan dolayı ABD’de karbon emisyonlarında yaşanan düşüşe dikkat çekti.

Çin’in doğal gaz ithalatı yoluyla atmosfere karbondioksit salınımını azaltmada iyi sonuçlar elde etmesine odaklanan Meehan, yenilenebilir enerji arayanların doğal gazın daha istikrarlı bir gelecek için köprü olacağını kabul ettiğini ifade etti.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.