30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türklerin Cezayir’de Yaptığı Yatırımlar 5 Milyar Dolara Ulaştı

CEZAYİR (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk özel sektörünün Cezayir’de yaptığı yatırımların yaklaşık 5 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Cezayir’in en büyük yabancı yatırımcısı olan Tosyalı Holding’in Oran şehrindeki tesiste temiz enerji konusunda altyapı ve Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Buraya, demir çelik anlamında Afrika’nın entegre en büyük tesisi diyebiliriz. Stratejik bir yer. Gerek Afrika pazarı, gerek iç pazar ve Avrupa’ya yakınlığıyla isabetli bir yatırım olmuş. Konu sadece alın teriyle kalmıyor, alın terine akıl terini yani stratejiyi katarak katma değerli ürünler üretmemiz gerekiyor. Burası da katma değerin yükseltildiği tesislerden biri.” diye konuştu.

Dönmez, Türk özel sektörünün Cezayir’de yaptığı yatırımların, 5 milyar dolara ulaştığını anımsatarak, “Görüşmelerimiz ve yaklaşımlar bize gösteriyor ki bu bölge bizlerle çalışmak, iş yapmak istiyor. Biz bunu karşılıklı yapalım dedik. Sonatrach’ın Ceyhan’daki petrokimya tesisi gibi yatırımlar inşallah karşılıklı artarak devam eder.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Dönmez, ziyaretin ardından tesisteki Türk personel ile görüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.