30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye’yi Gerçek Bir Enerji Merkezi Haline Getireceğiz”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı IICEC ile Türkiye Enerji Görünümü: Türkiye Enerji Zirvesi Özel Lansmanı’nda doğal gaz ve yerli otomobil gündemini konuştu.

Bakan Dönmez ayrıca Türkiye’nin doğal gaz altyapısı ve piyasalarında Türkiye’yi bölgenin merkezi yapacak önemli adımlar attığının altını çizdi.  Karadeniz’deki doğal gaz keşfiyle artık yerli gazın da bu sürece dahil olacağına işaret eden Dönmez, şöyle konuştu:

“Bizim bu konuda her zaman savunduğumuz bir ilke var ki o da gazın gazla rekabeti Bunun için mümkün olan daha fazla kaynağın çevrilmesi için altyapıyı ve giriş noktası oluşturmaya çalışıyoruz. Bizim bu konudaki tavrımız açık ve net. Türkiye’yi enerjinin sadece transfer değil, aynı zamanda fiyatlandırılmasının sağlanması, pazara yön veren, serbest satış teklifleri alıcı ve satıcıların bir araya geldiği, enerji altyapısına sahip, gerçek bir enerji merkezi haline getireceğiz. ” 

Dönmez, söz konusu rapor kapsamında çalışılan ulaştırmada elektrik kullanımına ilişkin senaryolara da değindi. Özellikle yerli otomobille birlikte şarj altyapısının oluşturulması için ilgili bakanlıklarla koordineli bir şekilde çalıştıklarını anlatan Dönmez, “İnşallah TOGG banttan inmeden şarj altyapısına dair çalışmalarımızı büyük oranda tamamlamış olacağız.” dedi. 

Dönmez, enerjinin sürdürülebilir, çevreci, uygun maliyetli ve ulaşılabilir olmasının temel amaçları olduğunu sözlerine ekledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.