30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye’yi Enerji Denkleminin Dışında Tutmak Mümkün Değil”

KIBRIS (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Doğu Akdeniz’de yaşanan son durumlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon aramacılığının bazı ülkelere rahatsızlık verdiğini ifade eden Dönmez, Türk milletinin ve KKTC’nin hak ve çıkarlarını korumak için atılması gereken bütün adımları uluslararası hukuk çerçevesinde atmaya devam ettiklerini söyledi.

“Fatih” ve “Barbaros Hayreddin Paşa” gemileri tarafından arama ve sondaj faaliyetlerinin uluslararası hukuk çerçevesinde meşru haklara dayandığını vurgulayan Dönmez, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin de ifade ettiği üzere Kıbrıs’taki rezervler iki tarafa aittir ve hakça bir paylaşım gerçekleştirilmelidir. Kıta sahanlığımız içerisinde gerçekleştirdiğimiz sismik arama ve sondaj faaliyetlerine saygı duyulmasını bölge içi ve dışı tüm aktörlerden beklemekteyiz. Bu konudaki kararlılığımızı herkes biliyor. Bu konuda arkasına bazı ülkeleri ya da şirketleri alarak Türkiye’yi test etmeye kalkanlar iyi bilsinler ki yanlış yoldalar. Böylesine büyük ve aziz bir milleti bir iki tehditle korkutacağını ya da yıldıracağını savunanlar tarihe baksın ve ibret alsın ki Türkiye hiçbir zaman hakkını, hukukunu yedirmedi. Bundan sonra da yedirmeyecek.” diye bildirdi.

“Ruhsat sahalarında ülkenin hak ve menfaatleri doğrultusunda faaliyetlerine devam ediyoruz.”

Dönmez, bakanlık olarak Türkiye’nin ve KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne devrettiği ruhsat sahalarında ülkenin hak ve menfaatleri doğrultusunda faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek, “Doğu Akdeniz’de bir oldu bitti yaparak ruhsat sahalarımızdaki arama çalışmalarımıza halel getireceklerini düşünenler büyük yanılgı içerisindedir. Türkiye’nin kendi ruhsat sahasında gerçekleştirdiği sondaj faaliyetlerine ilişkin olarak yapılan açıklamaları kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bu konu özellikle dış basında çarpıtılarak verilmekte ve Türkiye’nin buradaki haklı tavrına gölge düşüren yayınlar yapılmaktadır.” diye konuştu.

“Türkiye’yi veya Kıbrıslı Türkleri cezalandırma söylemleri ile bir yere varılamaz.”

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, “Türkiye bu coğrafyanın çok önemli bir gücü. Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminin dışında tutmak mümkün değil.” diye belirterek şunları söyledi:

“Kıbrıs’ta çözüm olmalı diyorlar ama adım atılmıyor. Benim gördüğüm bu yanlışta ısrar ediliyor. Türkiye’yi veya Kıbrıslı Türkleri cezalandırma söylemleri ile bir yere varılamaz. Sahada da gereken adımları atmak zorundayız.

Doğu Akdeniz’i iş birliği havzasına dönüştürmek istiyoruz. Rum tarafı geçmişte kabul ettiklerini şimdi reddiyor. Çözümden sonra bile bizim enerjide söz sahibi olmamızı kabul etmiyor.”

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.