30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” Ödülleri Sahiplerini Buldu!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ETKB tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” ödülleri Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” ödülleri Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Etkinliğe, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile konuklar katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kadınların çalışma hayatında karar alıcı pozisyonlarda olmaları gerektiğini vurgulayarak, karar süreçlerinde kadınların eksikliğinin, tüm toplumu ilgilendiren bir noksanlık olduğunu kaydetti.

Erdoğan, “Çünkü kadın ruhu, baştan aşağı enerji, fikriyatı ise tabii kaynaktır. Bu enerjinin ve tabii kaynağın işin içine girmediği her alan, bir kör noktaya dönüşür. Doğru ve keskin bir bakış, iki gözle bakmayı gerekli kılar ki kadınların olmadığı her durum, hayatı tek gözle algılamak gibidir.” dedi.

Kız çocukların eğitimine değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dünya Ekonomik Forumunun Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporuna göre, dünyada yapay zeka profesyoneli kadınların oranı sadece yüzde 22. Oysa bu rakam erkeklerde yüzde 78. Peki ne oluyor da kadınlar, kendi geleceklerini doğrudan ilgilendiren bu alanlara adım atmaktan geri duruyorlar? Sanıyorum bunun arkasındaki temel neden, kız çocuklarının bilim alanına yeterince yönlendirilmemesi. Anne babalar genellikle, bilim, matematik, teknoloji ve mühendislik gibi alanlarda erkek çocuklarının başarı gösterebileceklerine inanıyorlar. Uluslararası raporlar kadar Türkiye’deki rakamlar da bunu teyit ediyor. Nitekim, kadınların eğitim ve sağlık bilimlerindeki oranı yüzde 60’ların üzerinde. Mimarlık ve inşaatta yüzde 32, bilişimde ise bu rakam yalnızca yüzde 22. İşte bu sebeple, bugün burada enerji sektörü gibi dünyanın geleceğini doğrudan ilgilendiren bir konuda başarı gösteren kadınlarımızla birlikte olmak çok önemli.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise üreten, değer katan kadınların hikayelerinin bir geceye sığamayacak kadar dolu ve zengin olduğunu belirterek, “Bu hikayelerin baş kahramanları enerjinin güçlü kadınları, petrol sahalarında, maden ocaklarında çalışan, yönetim kurullarına başkanlık eden, hayallerinin peşinden giden enerjinin güçlü kadınları. Bizler bugün bu törenle sadece bu gerçeğe ayna tuttuk. Bu aynadan yansıyanlar aslında Türkiye’nin kadınları, enerjisi. Bizler bunun görünür kılınması için aracılık ediyoruz.” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da kadına karşı şiddet ve cinsiyet adaletsizliği başta olmak üzere tüm sorunların çözümünün Türk kültür ve inancında var olduğunu söyleyerek kadının toplumun en değerli parçası ailenin mimarı olduğunu, Türk kadınının hem Anadolu’da, Kurtuluş Savaşı’nda hem de 15 Temmuz’da mücadele verdiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde “Akademi” alanındaki ödül Prof. Dr. Şule Ertan Ela’ya verildi. Ela, ge Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şule ERTEN ELA, güneş enerjisinden elektrik ve yakıt ile güneş enerjisi depolama, Güneş Pilleri, Hidrojen Enerjisi gibi konularda uluslararası çalışmalarıyla birçok ödül kazandı. Alan etkili organik transistörler, yüksek verim sağlayan nano malzemelerin üretimleri üzerine çalışan Ela, 2011’de Almanya’da Alexander von Humboldt Ödülü’ne layık görüldü.

“Geleceğe ilham veren kadın” kategorisindeki ödül milli yüzücü Sümeyye Boyacı’ya verildi. ‘Balıkların da kolları yok’ diyerek dünyanın en ilham veren hikayelerinden birisini başlatan Sümeyye Boyacı,  Dublin’de yapılan Paralimpik Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyayı Türkiye’ye getirerek Avrupa Şampiyonu oldu. Resim sanatıyla da ilgilenen Boyacı, Alexander Pushkin’in Altın Balık adlı ünlü kitabının kapak resmini çizdi. Sulu boya eserleri 2009 yılında Moskova’da sergilendi ve 2014 yılında ebru sergisi açtı.

“Girişimcilik” alanındaki ödül Burcu Aydemir’ya verildi. Yaklaşık 10 yıl önce televizyonda izlediği bir belgeselden ilham alarak başladığı yerli ve milli “gyrocopter” hayalini gerçekleştiren Burcu Aydemir’in çalışmaları “GyroTürk” ile başarıya ulaştı. 9 yıllık Ar-Ge çalışmasının sonunda, 6 hava aracı üreten Aydemir’in şimdiki hedefi ise seri üretim yapacak ilk yerli ve milli gyrocopter fabrikasını kurmak.

“Profesyonel” alanındaki ödül Kayserigaz Birim Yöneticisi Işıl Akkoç’a verildi. SO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nin Türkiye’deki ilk baş denetçilerinden biri olan Akkoç’un, Proje Yöneticisi olduğu ISO 31000 Kurumsal Risk Yönetimi Projesi, Uluslararası Yönetim Danışmanlığı Enstitüleri Konseyi tarafından verilen en iyi proje ödülüne layık görüldü. Akkoç, doğal gaz dağıtım şirketleri arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından kabul edilen ilk Ar-Ge projesi unvanına sahip “Değişim Mühendisliği Yaklaşımlarıyla Verimlilik ve Hizmet Kalitesini Artırma” çalışmasının da proje yöneticiliğini yürüttü.

“İş dünyası” alanındaki ödül Shell’den Dr. Selda Gülcan’a, verildi. Shell Küresel Ar-Ge ve Ticari Teknolojiler Başkan Yardımcısı Selda Günsel, enerji verimliliği, yenilikçi ve sürdürülebilir yakıtlar, madeni yağlar ve kimya teknolojileri tasarladı. Çin’de ilk Shell Teknoloji merkezini kuran Günsel, kariyeri boyunca çokça ödüle layık görüldü. ABD Ulusal Mühendislik Akademisi’ne seçilen Günsel; Journal of Lubrication ve Tribology Transactions yayınlarının yazı işleri kurullarında yer aldı.

“Enerjide örnek şirket” kategorisindoki ödül Enerjisa Satış Perakende AŞ’den Üst Yöneticisi Ziya Erdem’e verildi.

ETKB, “Bu toprakları enerjisiyle yükselten, bilgi ve erdemleriyle yücelten, cesaret ve azmiyle inşa eden tüm kadınlarımıza…” diyerek sosyal medya hesabında şu videoyu paylaştı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir