30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’ye 4.5 Milyon Euroluk Enerji Desteği Geliyor

ANKARA(Enerji Portalı)- AB, Türkiye’deki belediyeleri ve üniversiteleri yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında destek verecek.

AB tarafından finanse edilen proje için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah TANCAN ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger Ankara’da biraraya geldi.

Proje kapsamında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği uygulamalarına destek verilecek…

Kaynaklarını verimli kullanan bir Avrupa ve düşük karbon ekonomisine geçiş, sürdürülebilir ve adil büyüme için öncü girişimler doğrultusunda yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği çözümlerinin desteklenmesini amaçlamaktadır. 4.5 milyon Avro bütçeli proje, AB’nin Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA-II) kapsamında finanse ediliyor.

Söz konusu projede enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji üretimini artırarak kamu binalarının ve kampüslerinin yalnızca daha az enerji harcayan değil, aynı zamanda daha yeşil, daha akıllı ve daha modern hale getirilmesi hedefleniyor.

Enerji tasarrufu uygulamalarının ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin arttırılması amaçlanıyor…

Belediyeler ve üniversiteler, milyonlarca insana yönelik kampüsleri ve hizmetleriyle Türkiye’nin kamu sektöründeki enerji tüketiminde önemli paya sahiptir. Enerji tasarrufu uygulamalarının ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin arttırılmasıyla kamu binaları ve kampüsler daha az enerji tüketen ve aynı zamanda daha yeşil, daha akıllı ve daha çağdaş hale geleceği düşünülüyor. 

Türkiye’deki belediyeler ve üniversitelerde yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi, halkın hizmetine sunulan çeşitli çözümlere ilişkin farkındalık ve görünürlük meydana getirilmesinin sağlanması bekleniyor.   

Hedeflerine ulaşabilmek amacıyla projede belediyeler ve üniversiteler için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları konusunda eğitimler, çalışma ziyaretleri, saha ziyaretleri ve çalışmaların gerçekleştirilmesi, pilot projeler için teknik ve satın alma belgelerinin hazırlanması ve mühendislik hizmetleri verilmesi üzerinde odaklanılacak.

AB’nin enerji alanındaki desteği 2013’den bu yana 70 milyon Avroya ulaşmıştır.

Etkinlik münasebetiyle Büyükelçi Christian Berger şu açıklamayı yaptı:

Türkiye ve AB kendileri için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda son derece iddialı hedefler tayin etmiştir, bu hedefler önümüzdeki yıllarda sektörde önemli yatırımların yapılmasını gerektirecektir. Bu çerçevede, AB’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında finanse ettiği işbirliği projeleri, yenilenebilir enerji ve enerji verimli çözümleri destekleyen çok sayıda projeye pilot finansman sağlayarak Türkiye’de enerji sektöründeki ortaklarımıza destek olmaktadır. 

AB’nin enerji alanındaki desteği 2013’den bu yana 70 milyon Avroya ulaşmıştır. Türkiye, IPA yardımlarının da desteğiyle, Enerji faslında somut ilerleme kaydederek AB’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji hedeflerine uyum bakımından iyi bir seviyeye ulaşmıştır.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.