30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin Yüzde 75’i İklim Değişikliğinden Endişeli

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İklim bilimi, iklim politikaları ve iklim ekonomisi hakkında haberler yapan İklim Haber ve Konda Araştırma kamuoyunun iklim değişikliği konusunda ne düşündüğünü ve enerji tercihlerinin ne olduğunu araştırmak amacıyla bir anket düzenledi.

İklim Haber ve Konda Araştırma tarafından gerçekleştirilen, “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri Araştırması”, kamuoyunun iklim değişikliği konusunda ne düşündüğünü ve enerji tercihlerinin ne olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırma çerçevesinde katılımcılara, 2017 yılında European Social Study tarafından 18 ülkede sorulan “İklim değişikliği konusunda endişeli misiniz? Ne kadar endişelisiniz?” sorusu Türkçeleştirilerek yöneltildi. Sonuçlara göre, görüşülen kişilerin %25’i “çok endişeliyim”, %50’si ise “endişeliyim” cevabını veriyor. Çalışmada bu sorudan elde edilen veriler diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında, Türkiye’nin bu soruya oldukça yüksek oranda “endişeliyim” dediği ortaya çıkıyor.

“Her 10 kişiden en az sekizi iklim değişikliğinin yaşandığını söylüyor”

Araştırma kapsamında “Küresel ısınmanın yaşandığını düşünüyor musunuz?” katılımcılara yöneltilen ilk soru. Katılımcıların %86,8’i bu soruya evet cevabı verirken, %10’u hayır cevabını veriyor. %3,2’lik kesim ise soruya cevap vermemeyi tercih ediyor. İklim Haber, yaptığı anket sonuçlarını şu şekilde yorumluyor:

Birçok konuda ayrışma ve bölünme yaşanan bir toplumda, siyasi tercihler, ekonomik durum ve sosyal konum fark etmeksizin, her 10 kişiden en az sekizi iklim değişikliği yaşandığını söylüyor.”

“Türkiye’de Afetler ve Düzensiz Hava Olayları Arttı”

Bilimsel araştırmalar; iklim değişikliğinin aşırı hava olaylarına sebep olduğunu, son yıllarda Türkiye’de sel ve benzeri afet olaylarında artış olduğunu gösteriyor. Araştırma çerçevesinde “Türkiye’de sel, fırtına, aşırı sıcaklık, kuraklık gibi düzensiz hava olaylarının arttığı mı yoksa azaldığı mı?” sorusu sorularak bu konunun nasıl algılandığı soruldu. Anket sonuçlarına göre katılımcıların %76,3’ü bu soruya “arttı” diye cevap verirken, sadece %6,5’lik bir kesim “azaldı” diye cevap veriyor.

“Türkiye Güneş ve Rüzgar Enerjisini Tercih Ediyor”

Yapılan çalışmada kamuoyunun hangi enerji kaynağını daha çok tercih ettiğini öğrenmek amacıyla sorular yöneltildi. Hazırlanan rapora göre, cevaplar Türkiye’nin tercihinin açık ara güneş ve rüzgâr olduğunu gözler önüne seriyor.

“Farz edelim ki yaşadığınız yerin yanında bir enerji santrali yapılacak, hangi iki santrali öncelikli olarak tercih edersiniz?” sorusuna verilen cevaplarda güneş enerjisi %70,5 ile ilk sırada yer alırken, rüzgâr enerjisi ise %52,8 ile ikinci sırada yer alıyor. Aynı soru en çok karşı çıkacakları enerji santralleri hangileri olarak değiştirip sorulduğunda ise ise nükleer %68,2 ile ilk sıraya yerleşirken, kömür %53,1 ile ikinci sırada bulunuyor. Kamuoyunun sadece %1,6’sı güneşe ve yüzde %2,1’i güneşe karşı çıkıyor.

“ Ülkelerin Gereğini Yapacağına İnanmıyorlar” 

Anket çerçevesinde katılımcılara “Sizce iklim değişikliğini azaltmak için yeterli sayıda ülke hükümetinin harekete geçme ihtimali ne kadar var?” sorusuna yanıt vermeleri istendi. İklim Haber’e göre sonuçlar, Türkiye’de yaşayanların iklim değişikliğine karşı verilen küresel mücadelede hükümetlerin yeterli çabayı göstermediği ve göstermeyeceklerini düşündüğünü ortaya koyuyor. Anket sonuçları değerlendirildiğinde toplumun dörtte biri iklim konusunda gerekli önlemlerin alınacağına hiç ihtimal vermediği görülmekte. Yapılan araştırma sonuçları neredeyse her iki kişiden biri, bu konuda ülkelerin harekete geçeceğine, gereğini yapacağına inanmadığını söylüyor.

Kaynak : İklim Haber, “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri Araştırması”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.