30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin Yer Almadığı “Doğu Akdeniz Gaz Forumu” Kuruldu!

MISIR (Enerji Portalı) – Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Filistin ve ev sahibi Mısır’ın enerji bakanları forumun kurulması için Kahire’de toplandı.

Mısır Petrol ve Madencilik Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Filistin ve Mısır’dan oluşan grup Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kurulması için anlaşmaya vardı.

Forum, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları, açık deniz alanlarındaki yeni gaz keşifleri ve mevcut kaynakların optimal kullanımı konusunda üye ülkeler arasında koordinasyon sağlayacak.

Üye ülkelerin bakanları, bölgedeki gaz potansiyelinin verimli kullanılması için teknik ve ekonomik alanlarda verimli iş birliğinin yolunu açmak üzere çalışma taahhüdünde bulundu. Gaz üretimi, tüketimi ve geçiş ülkelerini bir araya getiren Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun merkezi Kahire olarak kararlaştırıldı.

Yapılan açıklamada, forumun ana hedeflerinin, arz ve talebi sağlayarak üyelerin çıkarlarına hizmet edecek bölgesel bir gaz piyasasının kurulması olduğu kaydedildi.

1 Yorum

  • Ahmet dedi ki:

    Doğu Akdenizde gerçek hak sahibi Türkiye neden dışlanıyor ? Türkiye’yi ne zamana kadar muhasım olarak görecekler ? Mısırın silahlanması kime karşı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.