30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin Yeni Enerji Politikası: Dönüşüm 2.0

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Atlantic Council ve Dünya Enerji Konseyi, Türkiye Yenilenebilir Enerji sektörünü değerlendirmek üzere Enerji Uzmanlarını bir araya getiren bir etkinlik düzenledi.

Atlantic Council ve Dünya Enerji Konseyi, Türkiye Yenilenebilir Enerji sektörünü değerlendirmek üzere Enerji Uzmanlarını bir araya getiren bir etkinlik düzenledi.

Toplantının açılış konuşmalarını Atlantic Council Türkiye İcra Direktörü Defne Sadıklar Arslan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Dünya Enerji Konseyi Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar yaptı.

“Türkiye yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmenin büyük bir fırsat sunuyor.”

Defne Sadıklar Arslan, Türkiye’de ağırlıklı olarak fosil yakıt ithalatına dayalı enerji tüketimi olmasının ülkenin cari açığına yansıdığını, hem bu nedenle hem de enerji güvenliğini sağlamak için Türkiye’de yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmenin büyük bir fırsat sunduğunu dile getirdi.

“Dönüşüm 2.0: Kapsamlı ve bütüncül enerji politikasıyla rekabeti, sosyal etkiyi, istihdamı, sanayiyi ve ARGE’yi içeren makroekonomik bir politik vizyon”

Bakan Yardımcısı Bayraktar ise, 2002’den bu yana temel olarak enerji piyasasının yapısını değiştiren reformları Dönüşüm 1.0, 2016’dan bu yana başlatılan Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği ve depolama teknolojilerini odağına alan yeni dönemi ise Dönüşüm 2.0 olarak tanımladı. Bayraktar, yeni dönemde Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve bütüncül enerji politikasıyla rekabeti, sosyal etkiyi, istihdamı, sanayiyi ve ARGE’yi içeren makroekonomik bir politik vizyon oluşturulduğunu ifade etti.

Hem teknoloji sağlayıcı şirket tarafı, hem de yatırımcı şirket tarafında deneyim sahibi olan Kalyon Enerji Yatırımları Üst Düzey Yöneticisi Hakan Yıldırım, yenilenebilir enerji kapasitesini arttırabilmek hedefinin bir takım zorluklarla beraber geldiğini, yatırım mekanizmasının hem vergi ödeyenlerin sırtına en az yük bindirmesi, hem de bu mekanizmanın yerelde istihdam ve katma değer oluşturması gerektiğini belirtti.

“Türkiye’de piyasaya güven yeniden döndü.”

Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin ise ticaret savaşları, uluslararası ilişkilerdeki çalkantılar, FED’in faiz politikasındaki gelişmelerden Türk ekonomisin de etkilendiğini ama Türkiye’de piyasaya güvenin yeniden döndüğünü, enflasyonun ve banka faizlerdeki düşüşler, cari açığın kapanması konularındaki son 1,5 aydaki verilerin olumlu olduğunu ve dengeleme sürecinin devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarının ve elektrik sektöründe dünyadaki yeni teknolojilerin değerlendirildiği etkinlikteki diğer önemli başlıklar ise şöyle:
  1. Şule Kılıç: “Tüketimin azaltılması yönünde yapılacak yatırımlarla Türkiye’de %14’e yakın birincil enerji tasarrufu yapılabilir. 2020 sonrası yenilenebilir enerji aksiyon planıyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’yla çalışmalarımız devam ediyor.”
  2. Hikmet Gökoğlu: “Dünya kurulu gücün %25’ine dünyadaki yenilenebilir enerjinin de %29 una sahip olan Çin’in 2025’e kadar var olan kurulu gücüne 742000 MW ek güç eklemesi ve bunun %70’ini yenilenebilir enerjiden sağlama hedefleri, tüm firmaların maliyetini etkiledi.”
  3. Hakan Yıldırım: “Yenilenebilir enerji kapasitesini artırmak için yatırım mekanizmasının vergi ödeyenlerin sırtına az yük bindirmesi ve bu mekanizmanın yerelde istihdam ve katma değer yaratması önemli.”
  4. Matthias Finger: “Yenilenebilir enerjinin gelişmesi ve çekici yatırım fırsatlarının oluşturulması için regülasyon çok önemli. Türkiye’de sadece Dönüşüm 2.0’a değil, Regülasyon 2.0’a da ihtiyaç var”.
  5. Kıvanç Zaimler: “Yenilenebilir enerji ve teknoloji trendleri için enerji ve yatırım dünyası ile bir araya geldik. Bu programda, global bir perspektifle Türkiye enerji sektörü adına önemli çıktılar ortaya koyduğumuzu düşünüyorum”.
  6. Ragnheiður Elín Árnadóttir: “İzlanda’da daha önce evlerin yarısının ısınması ithal edilen fosil yakıtlarla sağlanırken, bugün bunun %99,9’u yenilenebilir enerji kaynakları ile ve bunun da %90’ı jeotermal kaynaklarla sağlanıyor. Türkiye’nin de çok geniş bir jeotermal potansiyeli var.”
  7. John E. Morton: “Tüm dünyada yenilenebilir enerji yatırımlarına dönük inanılmaz bir geçiş süreci yaşanıyor. Fosil yakıtlara, özellikle de kömüre olan yatırım konusunda tüm dünyada çok büyük çekince olduğunu söylemek mümkün.”
  8. Akshat Rathi: “Türkiye’de enerji depolamanın geleceği konusunda konuşmak için henüz erken; rüzgar ve güneş enerjisinin çok geniş bir yer kapladığı Çin’de bile enerji depolama alanında gelişmeler kısıtlı. Yenilenebilir enerji Türkiye’de güçlendikçe depolama da önemli hale gelecek.”
  9. David Livingston: “Elektrikli arabalara geçiş tüm dünyada farklı gelişiyor. Amerika’da pazar %2 civarında. Türkiye’de elektrik ulaşım stratejisinin geliştirilmesi ve araçların şarj edilmesinin sağlanması için şebekenin güçlendirilmesi çok önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.