30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin Uçan Arabası Yollara Çıkmaya Hazırlanıyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ uçuş testlerine başarıyla tamamladı. Test sırasında Cezeri 10 metre yüksekliğe çıkarak büyük heyecan oluşturdu.

Türkiye’nin ilk uçan arabası, Türk İHA ve SİHA’larının mucidi Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirildi. Uçuş testleri ilk başta güvenlik hatlarına bağlı olarak havalandırılırken sonraki uçuşlarda herhangi bir güvenlik problemi yaşanmaması sebebiyle halatları olmaksızın havalandırıldı.

CEZERİ ne zaman yollara çıkacak

Testlerin olumlu geçmesinden sonra gözler Cezeri’nin yollara çıkacağı tarihe çevrildi. Aracın 10-15 sene sonra çıkacağını belirten Bayraktar, şu açıklamalarda bulundu; “Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak CEZERİ Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak.”

Cezeri’nin Özellikleri Neler Olacak

Kentsel hava taşımacılığında köklü bir değişiklik yapacak olan Cezeri Uçan Araba, sağlık sektörü ve askeri alanda lojistik destek faaliyetlerine yeni bir çehre kazandırmak için geliştirilmektedir. Bunun yanı sıra Cezeri, yolcu ve kargo taşımacılığında aktif olarak rol alacak şekilde tasarlanmaktadır.

8 adet BLDC motora sahip olan Cezeri uçan araba, 241 kilogram azami kalkış ağırlığına sahip. Kalkış ve inişlerini dikey olarak yapan uçan araba Cezeri’nin ölçüleri ise 3730 x 4070 x 1870 mm.

Cezeri uçan araba 1 saatte tamamen şarj edilebilirken, 70-80 km menzile sahip durumda. Mininun teknik bilgi ve havacılık bilgisi ile uçurulabilecek şekilde tasarlanan Cezeri, yüzde 100 elektrikle çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.