30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Türkiye’nin Tercihi Güneş Enerjisi Oldu

KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin hazırlamış olduğu “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri Araştırma” raporuna göre, Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları içinde %70.5’lik oranla “Güneş Enerjisi” tercih edildi.

Rapor göre, Türkiye’de iklim değişikliği ve enerji tercihleri nasıl algılandığını anlayabilmek adına 30 il merkezi, 100 ilçe, 147 mahalle ve köyünde 2595 kişiye yüz yüze görüşmelerde sorular yönetildi. Soruların birinde, yaşadığınız yerin yanında bir enerji santrali yapılacak, hangi iki santralı öncelikli olarak tercih edersiniz sorusuna verilen cevaplarda %70.5 ile ilk sırada “güneş enerjisi” alırken, “rüzgar” %52,8 ile ikinci sırada yer aldı.

Bu raporda, iklim değişikliğine karşı Türkiye, başka hiçbir konuda olmadığı kadar ortak bir paydada buluştuğunu gösterdi. Sonuç itibariyle, fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerjiyi tercih eden Türkiye, yenilenebilir enerji konusunda ilk sırada “Güneş Enerjisi“nin yanında kaldı.

Raporun tümüne ulaşabilmek adına linki tıklayabilirsiniz.

https://www.iklimhaber.org/wp-content/uploads/2018/06/Tu%CC%88rkiyede-I%CC%87klim-Deg%CC%86is%CC%A7iklig%CC%86i-Alg%C4%B1s%C4%B1.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir