30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye’nin %70’inde Jeotermal Enerji İle Konut ve Sera Isıtma Sağlanabilir”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap yaptığı değerlendirmede, 2008 öncesinde Türkiye’de yalnızca 15 MWe olan JES kapasitesinin bugün 1.347 MWe’ye ulaştığına dikkat çekerek Türkiye’nin jeotermal enerji kapasitesini artıran en hızlı ülke olduğunu belirtti.

Kındap, “Son yıllarda yaklaşık yıllık 300 MWe’lik yeni kapasitenin devreye alınması dikkat çekici. Dünyada Jeotermal Enerji Santrali (JES) kapasitesini en hızlı artıran ülke Türkiye ve bu alandaki gelişimi ile de bir markaya dönüştü. Dünya, bu gelişmeleri Türkiye modeli olarak ifade ediyor.” dedi.

“3000 MWe kurulu güce erişme planının ancak YEKDEM’in varlığı ile gerçekleşebilecek.”

 “2020 yılına kadar kurulu gücün 2.000 MWe’ye çıkacağını tahmin ediyoruz.” diyen Kındap, “2023 yılında ise 3.000 MWe kurulu güce ulaşma hedefimiz var. Ancak bunların gerçekleşmesi için sektörün önünü görmesi gerekiyor. 2023 hedefleri çerçevesinde 3000 MWe kurulu güce erişme planının ancak YEKDEM’in varlığı ile gerçekleşebilecek.” ifadesini kullandı.

“JES yatırımları, diğer yenilenebilir enerji türlerine göre ilk yatırımı çok daha maliyetli.”

Türkiye’nin jeotermal kaynaklar açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer aldığına dikkat çeken Ali Kındap, “Bilindiği gibi JES yatırımları, diğer yenilenebilir enerji türlerine göre ilk yatırımı çok daha maliyetli. Diğer yandan bu yatırımlar, kendisini ödedikten sonra bakım ve işletme maliyetlerinin düşük olma özelliği ile piyasa fiyatları üzerinde olumlu etki yaratacaktır.” diye ifade etti.

Bunun yanı sıra jeotermal enerjinin yenilenebilir kaynaklar içerisinde baz santral etkisi göstermesi ve elektrik üretimi dışında da konut ısıtmadan sera ısıtmacılığına, termal turizmden meyve kurutmaya kadar geniş bir alanda sağladığı olanaklar düşünüldüğünde devlet destek ve fiyat teşviklerinin devam etmesinin kritik önem taşıdığını vurguladı.

“Türkiye’nin %70’inde jeotermal enerji ile konut ve sera ısıtma sağlanabilir.”

Kındap, “Jeotermal kaynakların elektrik üretimi yanı sıra, seracılık, şehir ısıtması gibi alanlara da yaygınlaştırılması halinde Türkiye’nin %70’inde jeotermal enerji ile konut ve sera ısıtma sağlanabilir. Sektör olarak biz bunu gerçekleştirmeye hazırız, yeter ki uygun teşvik ve destekler sağlansın.” diye aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.