30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


“Türkiye’nin Petrol Ya Da Doğal Gaz Üretebilmesi ve İhraç Edebilmesini Arzu Ediyoruz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – 14. Uluslararası petrol, LPG, madeni yağ, ekipman, istasyon market ürünleri ve teknoloji fuarı “Petroleum Istanbul Fuarı” bugün başladı.

14. Uluslararası petrol, LPG, madeni yağ, ekipman, istasyon market ürünleri ve teknoloji fuarı “Petroleum Istanbul Fuarı” bugğn başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından açılan fuar; TOBB Petrol Meclisi, PETDER, ADER, Türkiye LPG Derneği, TOBB LPG Meclisi, PÜİS, TABGİS tarafından da destekleniyor.

“Enerjide bağımsız hale gelmek istiyoruz. Türkiye’nin petrol ya da doğal gaz üretebilmesi ve ihraç edebilmesini arzu ediyoruz.”

Fuarda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şunları belirtti:

“Petroleum Istanbul bu sektördeki tüm paydaşları bir araya getiren önemli bir organizasyon. Sektörümüzün değerli üyeleri yine enerji ve maden politikalarımızda belirlediğimiz hedeflerimiz arasında petrol ve doğal gaz aramacılığı önemli adımlar arasında. Oyunu değiştirecek en önemli adımı petrol ve doğal gaz aramacılığı olarak görüyoruz. Tek başına bu tabloya baktığımızda enerji talebinin petrol ve doğal gaz talebinin yüksek olduğu aşikar. Enerjide bağımsız hale gelmek istiyoruz. Türkiye’nin petrol ya da doğal gaz üretebilmesi ve ihraç edebilmesini arzu ediyoruz.”

“Türkiye Akdeniz’de ne bir kimsenin hakkını yemeye çalışıyor ne de kendi haklarından vazgeçiyor.”

Dönmez, Akdeniz’de uygulanan politikalar ile ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin içerisinde bulunduğu Türk Akım ve TANAP gibi projelerin başarıya ulaşıyor olması en büyük göstergedir. Türkiye Akdeniz’de ne bir kimsenin hakkını yemeye çalışıyor ne de kendi haklarından vazgeçiyor. Yani Akdeniz’de bir oldu bittiye izin vermeyeceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını kimsenin gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Kayıt dışı yani kaçak akaryakıtla teknolojik altyapımızı kullanarak mücadele etmekte kararlıyız. Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele komisyonu belirli aralıklarla toplanıyor. Akaryakıt sektöründe 150 bin kişi istihdam ediliyor.Rafineri ve petrokimya tesislerini artırma yönünde somut adımlar atıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir