30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Türkiye’nin İlk Taş Kömürü Müzesi Olan “Maden Müzesi” Yoğun İlgi Görüyor

ZONGULDAK (Enerji Portalı) – Zonguldak’ta, Türkiye’nin ilk taş kömürü müzesi olma özelliği taşıyan “Maden Müzesi” yoğun ilgi görüyor. Müzede, 1840’tan bu yana kömür üretiminde kullanılan araç gereçler ile kömürün oluşumuyla ilgili görsel ve yazılı materyaller yer alıyor.

2011’de inşa edilen ve 9 Aralık 2016’da dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı töreniyle ziyarete açılan “Maden Müzesi”, ziyaretçilerini maden tarihinde yolculuğa çıkarıyor.

Yer altındaki kömür üretimine dair şartlarının yansıtıldığı, alın teri ve emeğin değerinin gözler önüne serildiği müzede, Zonguldak kömür havzasında 1840’tan bu yana kömür üretiminde kullanılan kazma, baret, fener, maske, çizme ve haberleşme cihazları gibi araç gereçler ile kömürün oluşumuyla ilgili görsel ve yazılı materyaller yer alıyor.

Yer altı madenleri ve yer üstü tesisleriyle madenciliğin üretimini anlatan ödüllü maketin de bulunduğu müzede, maden işçisinin polyesterden yapılan heykelleri, dijital simülasyonlar, harita, resim ve film gibi materyaller, iş sağlığı ve güvenliğinde kullanılan malzemeler, kurumun tarihsel dokümanları ile yayınladığı istatistiki bilgiler, madencilik tarihiyle ilgili ziyaretçilere bilgi sunuyor.

Zonguldak Müze Müdürü Tahir Aksekili, müzenin Türkiye’nin ilk ve tek maden müzesi olduğunu söyleyerek, “Bilinirliği ve tanınırlığı arttıkça insanların müzeye daha fazla ilgi gösteriyor. Ziyaretçi sayısını yıldan yıla katlayarak devam ediyoruz, sürekli artan bir ziyaretçi sayımız var. Geçen yıl yaklaşık 13 bin kişi müzemizi ziyaret etti.” dedi.

Aksekili, müzenin aynı zamanda şehrin de tarihini yansıttığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Bu kent madenlerle var olmuş bir kent ve herkes kendinden bir şeyler mutlaka buluyor. Bu müzenin öyle bir özelliği var. Gelenler dedelerinden, babalarından bir şeyler buluyor, dedelerinin çalıştığı malzemeleri görüyor. Zor şartlarda çalışan insanlar kendi ailelerin o durumlarını görmelerini istemezler ama madenci yakınları bu sayede yakınlarının işiyle ilgili iletişim kurabiliyorlar, onu algılayabiliyorlar. Nasıl zor şartlarda çalıştıklarını ve ekmek parası kazandıklarını burayı gezerek daha iyi anlıyorlar.”

Türkiye’de kömür madenciliği tarihine ışık tutan müzeye sahip olduklarını anlatan Aksekili, müzede madenciliğin yer altı çalışma şartları, kömürün şehre kattıkları, insanları nasıl etkilediğini anlatan malzemelerin bulunduğunu belirtti.

Madenci Murat Topçu da madenciliğin tarihini görmeleri açısından herkesin müzeyi gezmesi gerektiğini belirterek, müzede madendeki çalışma şartlarının birebir yansıtıldığını anlattı.

Kaynak: TRT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir