30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin İlk LPG Ar-Ge Merkezi Kuruldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Aygaz, bir ilke imza atarak Türkiye’deki ilk LPG Ar-Ge Merkezi’ni kurdu. Ar-Ge Merkezi, LPG’nin kullanım alanlarının genişletilmesi ve verimliliğinin artırılması konularında yapacağı yeniliklerle daha temiz bir Dünya’ya katkıda bulunmayı hedefliyor.

Aygaz, bir ilke imza atarak Türkiye’deki ilk LPG (Liquified Petroleum Gas, Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) Ar-Ge Merkezi’ni kurdu. 2,5 milyon TL’lik yatırımla 772 m2’lik alanda faaliyete geçen Ar-Ge Merkezi’nde 15 araştırmacı, 3 teknisyen olmak üzere toplamda 18 personel çalışıyor.

Merkezin faaliyet alanı Yeni Ürün Geliştirme, Alternatif Yakıt & Temiz Enerji ve Makina & Proses Geliştirme olacak…

Ar-Ge Merkezi’nde; LPG ile çalışan yeni ürünlerin geliştirilmesi, LPG ürün kalitesinin artırılması, akıllı ürünler ile dijitalleşmenin sağlanması, otomasyon sistemleri ile verimliliğin artırılması, alternatif ve temiz enerji kaynaklarının araştırılması ile tüketicilerin yanı sıra ülke ekonomisine ve çevreye olan katkının artırılması hedefleniyor.

48 patentle Aygaz, Ar-Ge Merkezi bünyesinde; Motor ve Yakıt Teknolojileri Laboratuvarı, Kimya Laboratuvarı, Otomasyon ve Tasarım Laboratuvarı, Gömülü Sistem Laboratuvarı, İmalat Atölyesi, Prototip ve Test Hatları bölümleriyle Ar-Ge çalışmalarına başladı.

Ar-Ge çalışmalarında çeşitli akademik ve bilimsel kuruluşlarla iş birliği yapılıyor…

Temel faaliyet alanlarını, ‘Yeni Ürün Geliştirme’, ‘Alternatif Yakıt & Temiz Enerji’ ve ‘Makina & Proses Geliştirme’ olarak belirleyen Ar-Ge Merkezi, çalışmalarını TÜBİTAK, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi akademik ve bilimsel kuruluşlarla iş birliği halinde sürdürüyor ve sanayi-üniversite işbirliği alanında farklı üniversiteler ile de çalışmalar yapmayı hedefliyor.

Örnek bir Ar-Ge Çalışması: Greenodor Projesi

Merkezi’nde yürütülen çalışmalardan birini, dünyada bir ilk olan Greenodor projesi oluşturuyor. Bilindiği üzere renksiz ve kokusuz bir gaz olan LPG, kaçak durumunda fark edilmesi amacıyla kükürtlü bileşenlerle kokulandırılıyor. Ancak, yanıcı olmayan kükürt oksitler, atmosferde 40 günlük kalıcılığıyla en önemli hava kirleticiler arasında yer alıyor.

Aygaz’ın Ar-Ge Merkezi’nde, Dünya’da da bir ilk olan ve patentli projeyle, LPG’nin kokulandırılmasında kükürt kullanımının sıfırlanması için çalışılıyor. Çalışmalarının önemli kısmını tamamlayan merkez, 10 farklı ülkede marka tescili bulunan Greenodor Projesi ile otogaz ve tüpgazda kokulandırıcı olarak kükürt kullanımına son vererek, geleceğin yakıtını iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir araca dönüştürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.