30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin İkinci Büyük GES’i Viranşehir’de Kurulacak

ŞANLIURFA (Enerji Portalı) – Şanlıurfa’ nın Viranşehir ilçesinde YEKA-2 kapsamında yaklaşık 200 dönüm arazi üzerine Türkiye’nin ikinci büyük GES’i kurulacak.

200 dönüm arsa üzerine yaklaşık 500 milyon dolara kurulacak tesis 500 MW’lık kurulu güce sahip olacak. Bu GES ile hem bölgedekilerin elektrik ihtiyacının karşılanması hem de ciddi bir istihdam sağlaması hedefleniyor.

Şanlıurfa, yıllık 3 bin saati bulan güneşlenme süresiyle, yenilenebilir enerji alanında büyük bir potansiyeli de bünyesinde barındırıyor.

Şanlıurfa  genelinde ayrı ayrı yerlerde olan toplam 250 megavat civarındaki kapasitenin iki katı büyüklüğündeki santralden l yılda 1 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üreterek, yaklaşık 300 bin hanenin elektrik ihtiyacını da karşılayabilecek.

Üretilen enerji özellikle verimli tarım arazilerinin bulunduğu bölgede sulamada amaçlı kullanılacak.

Santral, hem bölgedeki kıraç toprakların değerlendirilmesini sağlayacak hem de elektrik kesintileri nedeniyle ürün kaybı yaşayan çiftçiye çifte kazanç sunacak.

Harran Üniversitesi (HRÜ) GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği (YENEV) Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azmi Aktacir proje ile ilgili şöyle konuştu, “Bu bölgede güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olduğunu hep ifade ediyoruz. Bölgedeki güneş enerjisi potansiyelinin elektrik enerjisine dönüşmesi anlamında yapılan en büyük yatırım bu olacaktır. Bölgedeki özellikle sulama kaynaklı problemlerin giderilmesi adına çok önemli bir kazançtır. Bu yatırımla birlikte güneş enerjisinin doğrudan elektrik üretimine katkısı artırılmış olacak.

Bu potansiyelin değerlendirilmesine baktığımızda Konya Karapınar’dan sonra Türkiye’deki ikinci büyük enerji sahası Şanlıurfa’da olacaktır. Bu sahanın getirileri elektrik kalitesini artıracak ayrıca işletme kurulumu ve üretimi esnasında büyük bir istihdam olanağı da sağlayacaktır. Yine sektöre ilişkin Ar-Ge alanlarının geliştirilmesi noktasında da önemli imkanlar oluşacaktır. Özellikle üniversite olarak bizim yıllardır yapmış olduğumuz çalışmaların neticesinde bu tür yatırımlar için ciddi bir insan kaynağı alt yapısı hazırladık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.