30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin Hidrojen Stratejisi Konuşuldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, “Türkiye’nin Hidrojen Stratejisi Online Etkinlik Özet Raporu”nu yayımladı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin Hidrojen Stratejisi Online Etkinlik Özet Raporu” hakkında Dr. Değer Saygın etkinlik özeti olarak şu açıklamalarda bulundu:

Türkiye’nin enerji sektörü, özellikle elektrik sektörü içerisinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinde hızlı bir dönüşüm içerisinde. Bunun yanında diğer önemli iki konu ise elektrik sektöründeki başarıyı ısıtma ve ulaştırma sektörlerine nasıl aktarabileceği ve enerji ithalatından bağımsız düşük karbonlu bir ekonomiye nasıl geçiş sağlayabileceğiyle ilgili olarak ön plana çıkıyor.

Bu dönüşümün başarılması için en başta enerjide verimlilik, yenilebilir enerji ve yenilenebilir enerjiyle elektrifikasyon olarak üç ana çözümümüz var. Hidrojen, yenienebilir enerjiyle elektrifikasyon başlığının altında tam karbonzuslaşma için bir tamamlayıcı.

Elimizde birçok çözüm var ve bu çözümleri hızlı bir şekilde önceliklendirerek mevcut planların üzerine çıkararak uzun vadede hayata geçirebilme fırsatımız var. Hidrojen bu çözümlerin arasında toplam nihai enerji tüketiminde %5’ten %10’a kadar potansiyel sunan çok önemli temiz bir teknoloji. Tamamen bir dönüşüm için yeşil hidrojene ihtiyaç uzun vadede gerekecek.

Etkinliğimizden çıkan tartışmaları kısaca özetlemek gerekirse:

  • Türkiye’nin bir an önce hidrojen stratejisine ihtiyacı var ve bu çerçevede hidrojene dair hedeflerin belirlenmesi gerekiyor.
  • Hidrojen konusunda sektörel önceliklendirilme çalışması yapılması gerektiği ve bunun içerisinde ihracatında bir alternatif olabileceği belirlendi.
  • Maliyet birçok kişinin ön plana çıkardığı bir konu oldu, fakat bu maliyetleri ayrıca altyapı maliyetleriyle birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. Hidrojen altyapıya ihtiyaç duyan bir teknolojidir.
  • Finansman konusunda önemli bir bilgi boşluğu olduğu ortaya çıktı ve bunun nasıl sağlanabileceğiyle ilgili olarak çalışmaların yapılması gerekiyor.
  • Hidrojenin Türkiye’de yürütücülüğünü yapacak bir kuruluş geliştirilmesinin önemi ortaya çıktı.

Raporunun tamamına aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.