30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin Enerji Verimliliği Karnesi Zayıf

SAMSUN (Enerji Portalı) – Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Emre Alkin, Türkiye’deki binaların yüzde 85’inin enerji verimliliğine uygun olmadığını söyledi.

Samsun’da düzenlenen “Anadolu Buluşmaları” toplantısında konuşan Alkin, dernek olarak enerjinin etkin ve verimli kullanılması konusunda öncülük etmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Türkiye’yi karış karış dolaşarak optimal çözümleri tüm paydaşlara sunacaklarını anlatan Alkin, enerji verimliliğinin ilk olarak konutlarda başladığını ifade etti.

Alkin, Türkiye’de enerjinin yüzde 37’sinin konutlarda tüketildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 80’ine yakını ısıtma veya soğutma için kullanılır. Evlerin hem ısıtılması hem de soğutulması için her yıl fazladan harcadığımız maliyetler ülke ekonomisini de etkilemektedir. Enerji verimliliği denilince akla ilk gelen teknoloji ısı yalıtımıdır. Hem hükümetin hem de finans sektörünün destekleyici uygulamalarıyla ısı yalıtımı artık birçok binada uygulanıyor ancak hala Türkiye’de binaların yüzde 85’i enerji verimliliğine uygun değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.