Enerji Portalı
  • Home
  • Haberler
  • Türkiye’nin Enerji Devi, 6 Aylık Bilançosunu Açıkladı
Editörün Seçimi Haberler Petrol Şirketler

Türkiye’nin Enerji Devi, 6 Aylık Bilançosunu Açıkladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Ülkenin en büyük sanayi kuruluşu olan enerji devi Tüpraş, yılın ilk yarısında 1 milyar 422 milyon lira kar elde etti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan Ocak-Haziran 2018 ara faaliyet raporuna göre, yılın ilk yarısında 11 milyon 975 ton ham petrol işleyen Tüpraş, 11 milyon 390 tonluk üretim gerçekleştirdi.

Şirketin ocak-haziran dönemindeki toplam satışları (11,8 milyon ton yurtiçi ve 1,7 milyon tonu yurtdışı) 13,6 milyon tonu bulurken, motorin ve jet yakıtı satışında tüm zamanların rekoru kırıldı. Jet yakıtı satışları yüzde 14,4 oranında artarak 2,2 milyon tona, motorin satışları da yüzde 7,3’lük artışla 5,4 milyon tona yükseldi.

İzmit, İzmir ve Kırıkkale rafinerilerindeki planlı bakım duruşlarının etkisiyle yılın ilk 6 aylık dönemindeki kapasite kullanım oranı yüzde 85,2 oldu.

Yılın ilk yarısında şirketin toplam satış hasılatı yüzde 34 artarak 33,5 milyar liraya ulaşsa da net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,2 oranında azalarak 1 milyar 422 milyon lira olarak gerçekleşti.

Related posts

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

İbrahim Kara

Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Türkiye Kendi Enerji Çözümlerini Üretmek Zorunda”

İbrahim Kara

Enerjisa’nın Konsolide Faaliyet Gelirleri Yüzde 58 Arttı

İbrahim Kara

Artan Karbon Fiyatları Temiz Enerjiye Geçişi Tetikleyebilir

Sahin Akman

TANAP’ın Desteği 140 Milyon Liraya Ulaşacak

İbrahim Kara

Petkim, MIT’nin Endüstriyel Bağlantı Programı Üyesi Oldu

İbrahim Kara

Yorum Bırakınız