30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin Enerji Bağımsızlığı İçin Tek Çıkış Yolu: Enerji Verimliliği ve Dönüşümünü Beraber Yürütmek

Hasan Yiğit (Köşe Yazısı) – Son aylarda yükselen elektrik maliyetleri ile beraber Enerji Sektörü’ndeki son trendlerden sonra önümüzde bir taraftan güzel bir tablo ve bir taraftan da gri bir tablo çıkmakta.

Tablonun güzel tarafı enerjide dışa bağımlılık düşmekte, yalnız bu henüz yeterli miktarda değil.

Tablonun gri tarafında bu düşüşü kendilerine pay çıkarmak isteyen iki sektör var; Enerji Verimliği ve Güneş Enerjisi ağırlıklı Enerji Dönüşümü sektörü.

Türkiye olarak enerji sektöründe “birlik zamanı gelmiştir”, “kavga ve küskün” zamanını geride bırakmamız lazım.

Bu mantıktan yola çıkarak 27-29 Şubat 2020 de Antalya Fuarcılık A.Ş. (ANFAŞ) önderliğinde ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı’nın Koordinatörlüğüne başladım.

ENEREX Fuarı organizasyonu ile amaçlarımızdan biri; özelde gerçek ve tüzel kişilerin elektrik faturalarını düşürmek, genelde de Türkiye’nin cari açığının büyük kısmını oluşturan enerji maliyetlerini azaltarak ülke kalkınmasına katkı sağlamak.

Bunlara ek olarak;

ENEREX Fuarı olarak enerjide dışa bağımlılığını düşürebilecek olan bu iki büyük sektörü aynı çatı altında “BİRLİK” sloganı altında birleştirmek.

Sizlerden gelecek muhtemel; “Neden 27-29 Şubat” ve “Neden Antalya?” sorularının cevaplarını şimdiden vermek istiyorum:

Neden 27-29 Şubat 2020?

ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı’nın gerçekleşme tarihini 27-29 Şubat 2020 olarak belirledik çünkübölgemizin (Antalya ve çevresinin) ana ticari sektörleri olan Turizm, Tarım ve Hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler ile yaptığımız istişare toplantılarında, sektör oyuncuları Şubat ayında düzenlenmesi konusunda teklif getirdiler.

Teklif üzerine yaptığımız değerlendirmeler sonucunda; Akdeniz ve Ege bölgelerimizdeki Turizm Sektörü Nisan ayında başlayıp yılbaşına kadar sürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca, istişarede bulunduğumuz orta ve üst düzey yöneticilerinin Mart ayının ortasından itibaren zamanları olmadıkları ve bu tür bir organizasyona gelebilme durumu olmadıkları ifade edilmiştir.

Tarım ve Hayvancılık sektöründe yaptığımız görüşmeler neticesinde de buna benzer bir tablo önümüze gelmiştir.

Neden Antalya?

9 Mart 1964’te Antalya Merkez’de doğmuş biri olarak, bir mikro milliyetçisiyim. Böyle bir organizasyonun herkes kendi memleketinde yapılmasını çok ister…

Bunu bir kenara bırakalım; Antalya dediğimizde yalnız Antalya olarak düşünmemiz gerekir. Antalya’nın cevre illeri ile büyük bir potansiyel mevcut. Antalya’nın çevresinde batıdan doğuya doğru gidince: Aydın, Denizli, Uşak, Muğla, Burdur, Isparta, Konya, Karaman, Mersin illeri önümüze çıkıyor.

Bütün bu iller den ANFAŞ EXPO ’da düzenlenen diğer organizasyonlarda çokça katılım göstermekteler.

Fuarımızın ana ziyaretçi kitlelerinden Turizm, Tarım ve Hayvancılık bu illerde ana ekonomi motorudur.  Yukarıda belirttiğim gibi fuar tarihimizi bu sektörün işletmeleri ile istişare ettikten sonra 27-29 Şubat tarihini netleştirdik.

Antalya ve Komşu illerinden hangi tür ziyaretçi kitlelerini gelecek?

 • Antalya il sınırları içinde 500 üzeri 5 Yıldızlı Otel. (Komşu illeri ile beraber 1000 üzeri Otel)
 • 100’lerce 3 ve 4 Yıldızlı Oteller
 • Akdeniz ve Ege bölgesindeki 1000 üzeri Tarım ve Hayvancılık İşletmeleri
 • Tarımsal Sulama Kooperatifleri
 • 100’lerce Soğuk Hava Deposu İşletmeleri
 • Yüksek elektrik sarfiyatı olan Mermer ve Doğaltaş İşletmeleri
 • Endüstriyel Çatı-GES Kurdurmak İsteyen İşletmeler
 • Bireysel Çatı-GES Kurdurmak İsteyen İşletmeler…

Bunlardan hariç her fuarda olduğu gibi

 • Enerji Yatırımı Yapmak İsteyen İşletmeler ve Bireyler
 • İnşaat Sektörü ve Mimarlar
 • Yurt içinden ve Yurt dışından Yatırımcılar
 • Akademisyenler & Üniversiteler…

Enerji sektöründeki üreticilerin ve hizmet veren işletmelerinin (müşterinin) ayağına gitme zamanı gelmiştir. Yüksek enerji sarfiyatı olan çoğu sektörlerin merkezi Antalya ve çevre illerde bulunmaktadır.

İstanbullu neden sebze ve meyve fiyatlarından şikayetçi de biz Antalya’da şikayetçi değiliz? Demek istediğim, bu yerlerde tarım ve hayvancılık sektöründeki elektrik/enerji sarfiyatını düşürdüğümüzde bundan İstanbul ve Türkiye’deki bütün insanlar da faydalanacaktır.

Türkiye’nin Enerji Tanıtım Merkezi olmak için Antalya hazır…

Bilindiği üzere, Türkiye Enerji Zirvesi Antalya’da üç yıldır arka arka başarılı biçimde düzenleniyor. ENEREX ile beraber Antalya’nın Enerji Fuarı ve Kongre Merkezi olma zamanı gelmiştir.

Enerji Fuarı ve Kongrelerinin Merkezi olması için Antalya , Türkiye’den ve dünyadan toplam 255 noktadan direkt hava ulaşım kolaylığı, çeşitli alternatif konaklama imkanları gibi gereken her şeyi barındırıyor.

Bu sefer yazımı bitirmeden önceki kısmı Antalya dışından gelmek isteyen misafirlerimiz için ayırmak istiyorum:

Şubat ayında FUAR, DENİZ ve KIŞ SPORU Türkiye’de nerelerde var?

Cevap: Sadece Antalya’da!

ENEREX Fuarı’na katılımcı ve/veya ziyaretçi olarak katılabilirsiniz. Aynı zaman da denize girebilirsiniz. Veeeee fuar alanından 50 km mesafedeki Saklıkent Kış Merkezi’nde kayak yapabilirsiniz.

Unutmayalım bir de teleferik ile 2365 metre yüksekliğe sahip Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıkıp bir taraftan Beydağları’nın karlı kaplı zirvelerini ve bir taraftan da kuş bakışı ile masmavi Akdeniz’i izlerken Sıcak kahvenizi içebilirsiniz.

27-29 Şubat 2020 de Antalya’da görüşmek üzere!

EnerEx Fuar Katılım Formu
Detaylı bilgi almak için formu doldurunuz
Köşe Yazarı

Dipl. Ing (FH) Hasan YİĞİT

E-Posta: hasan.yigit@enerexantalya.com
Telefon: +90 (532) 235 78 31

Hasan yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.