30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin En Büyük RES’i Çorum’da Kurulacak

Çorum Belediye Başkanı Külcü, ikinci dönem projeleri arasında yer alan rüzgâr enerji santrali (RES) projesinin tamamlanarak yakın bir zamanda hizmete gireceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin yerli ve yenilenebilir kaynaklar üzerinde ciddi çalışmalar yaptığını belirten Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum Belediyesi olarak yerelde bu çalışmalara destek vermek ve Türkiye’yi enerji konusunda önemli bir noktaya getirmek için 4 megavatlık RES yatırımımı yaptıklarını söyledi.

27 MİLYONLUK DEV YATIRIM 5 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Proje için en uygun yer olarak belirledikleri Samsun’un Lâdik İlçesi’nde 67 Bin 550 metrekarelik arazi üzerinde inşaat çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Başkan Külcü, “Kamu kurumunca yapılan Türkiye’nin en büyük lisanssız RES yatırımını ilk kez Çorum Belediyesi olarak biz gerçekleştireceğiz. Rüzgar Enerji Santrali ile tüketen durumdan üreten bir konuma geçeceğiz. Hem ülkemizin ekonomisine hem de belediyemizin bütçesine önemli katkılar sağlayacağız. Proje, yaklaşık 27 Milyon TL’ye mâl olacak. RES projesi hizmete girdikten sonra 5 yılda kendisini amorti edecek. Ülkemize ve şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Vahşi ‘katı atık’ depolama Çorum’da tarihe karışıyor

Çorum Belediyesi tarafından AB katkısı ile hayata geçirilen Katı Atık Yönetimi Projesi tamamlanmak üzere. Proje tamamlandığında Çorum, yüzde 100 düzenli depolamaya geçecek ve tüm eski vahşi döküm sahaları rehabilite edilerek tamamen kapatılacak.

Katı Atık Bertaraf Tesisi inşaatının yüzde 90’ının tamamlandığını vurgulayan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Projemizin toplam maliyeti 20 Milyon 761 Bin 191 Avro. İnşaatımız tamamlandığında Çorum, çok önemli bir tesise kavuşmuş olacak. Tesis hizmete girdiğinde çöpler atık ayrıştırma tesisinde plastik, cam, karton, organik ve diğer türden çöpler olarak ayrıştırılarak, ilgili bölümlerde geri dönüşüme kazandırılacak” dedi.

hedefhalk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.