30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin En Büyük İkinci Biyokütle Tesisi Afyon’da Yapılıyor

AFYON (Enerji Portalı) – Afyon’da inşaatı devam eden ve tamamlandığında 27 MW kurulu güçle hizmet verecek EBER Biyokütle Yakma Tesisi, Türkiye’nin en büyük ikinci biyokütle tesisi olmaya hazırlanıyor.

27 MWe kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük ikinci biyokütle tesisi olacak EBER tesisinde, çevre, orman ve tarım alanlarında da bir bertaraf edilirken bir yandan da yenilenebilir enerji ile elektrik üretimi gerçekleştirilmiş olacak.

Yılda 250 bin tona yakın atığın bertaraf edileceği tesiste yaklaşık 200 milyon kW/saat elektrik üretilecek.

Yılda 250 bin tona yakın atığın bertaraf edileceği tesiste yaklaşık 200 milyon kW/saat elektrik üretilecek. Santralde, kömür veya doğalgaz gibi diğer fosil yakıtlara kıyasla çok daha düşük oranda emisyon salımına neden olan zirai ve orman atıklarının kullanılması, çevreyle daha uyumlu bir enerji üretimi sağlayacak.

EBER Biyokütle Yakma Tesisi’nde Siemens’in SST-600 Buhar Türbini kullanılacak.

EBER Biyokütle Yakma Tesisi’nde kullanılacak SST-600 Buhar Türbini, Siemens’in yenilikçi “Gelişmiş Platform” teknolojisine dayanıyor. Tesiste yer alan tek gövdeli buhar türbini SST-600, kompakt tasarımı sayesinde kurulum için minimum alan gereksinimine ihtiyaç duyarken mekanik bileşenlere erişimin kolay olması bakım işlemlerini, uzaktan kontrol imkanı ise operasyonları kayda değer ölçüde kolaylaştırıyor.

Kaynak: Yeni Enerji Dergisi12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.