30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Türkiye’nin En Büyük Biyokütle Enerji Santrali Üretime Geçti

AFYONKARAHİSAR (Enerji Portalı) – MİMSAN tarafından 202,5 MWh/yıl enerji üretecek Türkiye’nin en büyük Biyokütle Enerji Santrali devreye alındı.

Atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncü markası MİMSAN, Türkiye’nin en büyük biyokütle enerji santrali olan “Afyon Eber Elektrik Santrali”ni devreye aldı.

Afyon Eber Elektrik Santrali, Afyon Eber’de MİMSAN tarafından kurulan ve devreye alındı. 2019 YEKDEM’ine yetiştirilen biyokütle enerji santralinin yatırımcısı Oltan Köleoğlu Enerji oldu. Santral 2020 yılının Ocak ayından itibaren elektrik satışına başlayacak.

Afyon Eber Elektrik Santrali:
>> 27 MWe kapasiteli enerji tesisinin
>> Yılda ortalama 260.000 ton zirai atığı bertaraf ederek,
>> 202.500.000 kwh/yıl yenilenebilir enerji üretmesi bekleniyor.

MİMSAN, Biyokütle Enerji Santrallerinde mühendislik ve üretim gücünü birleştirerek anahtar teslimi çözümler sunuyor. MİMSAN, santralin dizaynını, imalatını ve yardımcı ekipman tedariğini üstlendi. Santralde yerli ekipman tedariğinden dolayı mevcut tarife ek olarak 13$/MWe yerli katkı desteği alınacak.

Biyokütle enerjisi kurulu gücü 100 MWe olacak!

Mimsan’ın Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit, konuya ilişkin olarak şu açıklamaları yaptı:

“Proje kapsamında Yekdem’e kayıtlı 5. Biyokütle Enerji Santralini devreye alarak, biyokütle referanslarımızın kurulu gücünü 65 MWe kapasitesine çıkarmış bulunuyoruz. Afyon Eber’de anahtar teslimi olarak kurulumunu gerçekleştirdiğimiz biyokütle enerji santraliyle de yılda ortalama 260.000 ton zirai atığı bertaraf ederek, 202.500.000 kwh/yıl yenilenebilir enerji üretmeyi hedefledik. Bu kapsamda geliştirdiğimiz enerji teknolojileriyle de ülkemizin çevreyle ilgili önemli sorunlardan biri haline gelen ve verimli topraklarımızın biyolojik yapısına zarar veren “anız yakma” sorununa çözüm oluşturmaktadır.

2020 yılında da çalışmalarımıza hız kesmeden devam edip, geliştirdiğimiz atık bertaraf teknolojileri ile “sıfır atık hamlesi”ne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu kapsamda Bolu’da tavuk gübrelerini, Samsun’da orman ve zirai atıkları, Trabzon’da ise belediye çöplerini bertaraf edecek enerji santrallerini 2020 YEKDEM’ine yetiştirmeyi hedefliyoruz. 2020 yılında tamamlanması planlanan projelerimizle birlikte Mimsan’ın toplam biyokütleden enerjide kurulu güç kapasitesi yaklaşık 100 MWe‘a çıkacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir