30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin En Büyük BES’i YEKDEM Kapsamında İşletmeye Alındı!

AFYONKARAHİSAR (Enerji Portalı) – Türkiye’nin en büyük biyokütle enerji santrali olan “Afyon Eber Elektrik Santrali” Mimsan tarafından işetlemeye alındı.

Afyon Eber’de Mimsan Grup tarafından kurularak devreye alınarak 2019 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM)’na yetiştirilen “Afyon Eber Elektrik Santrali” biyokütle enerjisi tesisinde yerli ekipman tedariğinden dolayı da mevcut tarife ek olarak 13$/MWe yerli katkı desteği alınacak.

Santralinin yatırımcısı Oltan Köleoğlu Enerji, 2020 yılının Ocak ayından itibaren elektrik satışına başlayacak. 27 MW kurulu güce sahip santralde yılda ortalama 260.000 ton zirai atığı bertaraf edilerek 202.500.000 kWh/yıl elektrik üretilmesi hedefleniyor.

“YEKDEM’e kayıtlı beşinci biyokütle enerji santralini devreye aldık.”

Mimsan’ın Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları paylaştı:

“Proje kapsamında YEKDEM’e kayıtlı beşinci biyokütle enerji santralini devreye alarak, biyokütle referanslarımızın kurulu gücünü 65 MWe kapasitesine çıkarmış bulunuyoruz. Afyon Eber’de anahtar teslimi olarak kurulumunu gerçekleştirdiğimiz biyokütle enerji santraliyle de yılda ortalama 260.000 ton zirai atığı bertaraf ederek, 202.500.000 kWh yenilenebilir enerji üretmeyi hedefledik. Bu kapsamda geliştirdiğimiz enerji teknolojileriyle de ülkemizin çevreyle ilgili önemli sorunlardan biri haline gelen ve verimli topraklarımızın biyolojik yapısına zarar veren ‘anız yakma’ sorununa çözüm oluşturmaktadır.

“Mimsan’ın toplam biyokütleden enerji üretiminde kurulu güç kapasitesi yaklaşık 100 MWe‘a çıkacak.”

2020 yılında da çalışmalarımıza hız kesmeden devam edip, geliştirdiğimiz atık bertaraf teknolojileri ile “sıfır atık hamlesi”ne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda Bolu’da tavuk gübrelerini, Samsun’da orman ve zirai atıkları, Trabzon’da ise belediye çöplerini bertaraf edecek enerji santrallerini 2020 YEKDEM’ine yetiştirmeyi hedefliyoruz. 2020 yılında tamamlanması planlanan projelerimizle birlikte Mimsan Grup’un toplam biyokütleden enerji üretiminde kurulu güç kapasitesi yaklaşık 100 MWe‘a çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.