30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye’nin Derecelendirme Notu BBB’ye Yükseltildi”

LONDRA (Enerji Portalı) – Enerji güvenliği, enerji paylaşımı ve çevresel sürdürülebilirlik kriterleri bakımından 125 ülkenin incelendiği “WEC World Energy Trilemma Index 2018”raporu yayımlandı. Rapora göre geçen yıl Türkiye’nin enerji derecelendirme listesinde CBB olan notu, BBB seviyesine yükseldi.

Dünya Enerji Konseyi’nin hazırladığı “World Energy Trilemma Index 2018” raporunda, ülkelerin enerji performansı, küresel ve ulusal verilere dayanarak üç boyutta incelemiştir. Bu üç boyut ise Enerji Güvenliği, Enerji Sermayesi ve Çevresel Sürdürülebilirlik alanlarından oluşmaktadır. Sonuçlar, Büyük Enerji Geçişi bağlamında; yeni ve tutarlı politikalar ile alınan kararların ve yapılan değişikliklerin enerji sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Rapora göre sağlam enerji sistemleri; güvenli, adil ve çevreye duyarlı, üç boyut arasında dikkatle yönetilen bir denge göstermektedir. Bu dengeyi merkezi olmayan, dekarbonize ve dijital sistemlere hızlı geçiş açısından sürdürmek zorludur. Rapora göre bu zorluk eşit derecede kritik öncelikler arasında pasif ticaret risklerinin var olmasıdır.

World Energy Trilemma Index 2018, birçok ülkenin dengeyi başarılı bir şekilde yönetmekte olduğunu ve sekiz ülkenin en iyi puan olan AAA denge puanı elde ettiğini göstermektedir.

Enerji Güvenliğinde İlk Sıra Danimarka’nın..

Rapora göre Danimarka, İsviçre ve İsveç ülkelerindeki iyi dengelenmiş enerji sistemleri sayesinde listenin en başında yer alıyor. Danimarka aynı zamanda Enerji Güvenliği açısından yapılan incelemede en yüksek puana ulaştı. Danimarka’yı Slovenya ve Kanada takip ediyor. Yapılan değerlendirmeye göre bu ülkelerin hepsi güvenli, farklı ve esnek sistemler gösteriyor.

Enerji Sermayesinde Katar İlk Sırada

Enerji Sermayesi açısından yapılan değerlendirmelere bakılacak olursa, hükümet politikaları sayesinde enerjinin uygun olduğu küçük ülkelerin ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir. Katar listenin başında yer alıyor, bunu Lüksemburg, Bahreyn ve Hollanda takip ediyor.

Çevresel Sürdürülebilirlikte Listenin Birincisi Filipinler

Çevresel Sürdürülebilirlik sıralaması, düşük karbon ve enerji yoğunluğu olan ülkeleri tanımlar ve bu da daha düşük emisyonlara sahip ülkelerin bu alanda öne çıkmasını sağlamaktadır. Bu alanda da listenin ilk isimleri Filipinler, Kosta Rika ve Uruguay olarak dikkatleri çekiyor.

Dünya Enerji Konseyi’nin hazırladığı “World Energy Trilemma Index 2018” raporuna göre her üç ölçekte değerlendirilen ve ilk onda olduğu tespit edilen ülkeler şu şekilde sıralanıyor:

  1. Danimarka
  2. İsviçre
  3. İsviçre
  4. Hollanda
  5. Birleşik Krallık
  6. Slovenya
  7. Almanya
  8. Yeni Zelanda
  9. Norveç
  10. Fransa

Ayrıca rapor sonuçlarına göre bu yılın en büyük gelişimini üç boyutta da sağlayan Orta Doğu, Körfez ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkeleri, Mısır, İsrail ve Bahreyn olmuştur. Söz konusu ülkelerin listede 10’dan daha fazla puanla tırmandığı görülmektedir.

Türkiye derecelendirmede 6 sıra birden yükseldi!

Rapora göre, geçen yıl enerji güvenliği alanında 82’nci sırada yer alan Türkiye, bu yıl bu alanda 15 sıra yükselerek 67’nci oldu.

Çevresel sürdürülebilirlik alanında 6 sıra yükselerek 49’uncu olan Türkiye, enerji sermayesi alanında ise 2 sıra gerileyerek 54’üncüğe düştü. Söz konusu kriterlere göre Suudi Arabistan, Rusya ve Irak gibi enerji zengini ülkeleri geride bırakan Türkiye, bu yıl enerji derecelendirme listesinde 6 sıra birden yükselerek 44’üncü oldu.

125 ülkenin incelendiği bu rapora göre, geçen yıl Türkiye’nin enerji derecelendirme listesinde CBB olan notu, BBB seviyesine yükseltildi.

Rapor birçok soruya cevap niteliği taşıyor

Dünya Enerji Konseyi hazırladığı bu raporda, üç boyutta yaptığı değerlendirmeyi okuyucuların; ulusal enerji sistemlerinin geleceğe hazır olma durumunu ve enerjinin uyarlanabilirliğini düşünmek için, politika yapıcıların ve enerji topluluklarının dikkatini yönlendirmek için kullanabileceklerini belirttiler. Rapor, üç boyut çerçevesini; enerji sistemi sürdürülebilirliğini, değişen içerik ve ortaya çıkan risklere ayak uydurmak için gerekli olan uyumluluk ve dönüştürülebilirlik açısından tanımlamaktadır.

Kaynak : “WEC World Energy Trilemma Index 2018” 

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.