30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin 743 KOBİ Üyeli İlk Çok Ortaklı GES Projesi’nin İlk Fazı Devrede!

KAYSERİ (Enerji Portalı) – Panasonic– Seferoğlu Elektrik imzası taşıyan ve Panasonic ürünleri kullanılan dünyadakien büyük çatı projesi olarak ifade edilen, Kayseri Mobilyacılar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Güneş Enerjisi Santrali’nin ilk faz açılışı gerçekleştirildi. 

Panasonic – Seferoğlu Elektrik imzası taşıyan ve Panasonic ürünleri kullanılan dünyadaki en büyük çatı projesi olarak ifade edilen, Kayseri Mobilyacılar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Güneş Enerjisi Santrali’nin ilk faz açılışı gerçekleştirildi. 

Projenin ilk fazı yılda 7,5 GWhelektrik üretecek…

Yatırımı; planlayan,gerçekleştiren, işletme ve bakımını üstlenen Seferoğlu Elektrik tarafından verilen bilgilere göre; kooperatifin açılışı yapılan ilk fazı yılda 7,5 GWh elektrik üretimi ile tesislerin gündüz tüketiminin yüzde 30’nu karşılayacak. Proje için 18.000 adet 325 W panel yerleştirilerek 36.000 m2 çatı alanında 5,8 MWp kurulu güce ulaşıldı.

Projenin toplam yatırım tutarı 7.2 milyon dolar…

Seferoğlu Elektrik’in bildirdiğine göre, projenin toplam yatırım tutarı ise 7.2 milyon dolar olurken, açılışıyapılan proje ile Yenilenebilir Enerji Kooperatifi hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de 22.294 Adet ağaç kurtarmış olacak.

Türkiye’nin 743 KOBİ üyeli ilkçok ortaklı GES projesi…

Panasonic HIT ürününün kullanıldığı dünyadaki en büyük çatı projesi olma özelliğini taşıyan bu güneş enerjisi uygulaması, aynı zamanda Türkiye çapındaki en büyük çatı projelerinden biri olup Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Kooperatifi projesi ve yine Türkiye’nin 743 KOBİ üyeli ilk çok ortaklı GES projesi olarak da dikkat çekiyor. Çatılarda Seferoğlu Elektrik tarafından planlanan GES projesi tamamlandığında tesis gücü 35 MWp’e ulaşacaktır.

Seferoğlu Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Murat Seferoğlu, Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarının önemini belirterek, “Panasonic ortaklığında gerçekleştirdiğimiz bu projenin, sadece ülkemize değil, Dünya’ya da örnek olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi çok önemli. Proje birçok alanda ilk oldu. İnanıyorum ki bunu başka GES projeleri de izleyecektir.” diye ifade etti.

Panasonic Eco Solutions Türkiye Genel Müdürü Tatsuya Kumazawa, şirketin Türkiye’deki çalışmalarına dikkati çekerek, “Türkiye bizim için önemli ve potansiyeli yüksek bir ülke. Avrupa’nın en güneyinde bulunmakla beraber Türkiye, güneş potansiyeli açısından günde ortalama 7,2 saat, yılda ise 2 bin 650 saat güneşlenme saatine sahip bulunuyor. Bu sıcak ve güzel ülkeye daha birçok güneş enerjisi projeleri kazandırmayı hedefliyoruz.” diye aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.