30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin Dördüncü Lisanslı GES’inin Yapımı Tamamlandı

Sivas (Enerji Portalı) – Asunim Türkiye, YBT Enerji ve Maxima Enerji işbirliği ile Türkiye’nin 4. Lisanslı GES tesisi olan Hamal GES’in yapımı tamamlanarak geçici kabulü alındı.

Yaklaşık 200 bin metrekare alan üzerinde kurulan projenin, tüm projelendirme ve mühendislik hizmetleri; Asunim’in Avrupa’daki mühendislik departmanı tarafından, en güncel teknikler ve Asunim’e özel yazılımlar kullanılarak yapıldı.

Sivas’ta kurulan santralde yıllık 17,1 milyon elektrik üretilecek ve 5976,52 Ton CO2 emisyonunu önlenerek 5 bin 700 hanenin elektrik ihtiyacını karşılanıyor olacak.

Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz proje ile ilgili; “Ocak ayında başladığımız projede zorlu geçen kış mevsiminde mobilizasyon sürecini başarı ile tamamladık. Saha zemininin kayalık yapıda olmasından dolayı sert zeminde delgi ve kazı çalışmalarını gerçekleştirdik. Tüm zorlu doğa şartlarına rağmen diğer projelerimiz gibi bu projede de piyasadaki en kaliteli ürünlerle, en iyi mühendislik ve kurulum hizmetleri sunularak Avrupa standartlarına uygun, başarılı olarak projeyi bitirmiş olmaktan gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Enerji Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.