30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’de Rüzgar Enerjisine 10 Milyar Doların Üzerinde Yatırım Yapılacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı (TÜREB) Mustafa Serdar Ataseven, 23 Ekim tarihinde son başvuruları alınacak 1.200 megavatlık deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi santralinin 3 milyar dolardan fazla bir yatırım hacmi ortaya çıkaracağını ifade ederek, “Bu yatırımla beraber, Türkiye’de kısa zamanda yalnızca rüzgar enerjisine 10 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılmış olacak” diye konuştu.

Ataseven, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği, TÜREB ve yenilenebilir enerji sektöründe teknik danışmanlık hizmeti veren Belçika merkezli 3E şirketi işbirliğiyle gerçekleştirilen offshore rüzgar enerjisi çalıştayına katıldı.

 Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün 2005 yılında yayınlanan Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun ardından gelişmeye başladığını hatırlatan Ataseven, gelecekte kara ve deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi yatırımlarıyla sektörün daha da büyüyeceğini belirtti.

 Ataseven, Türkiye’nin 2007 yılında rüzgardaki kurulu gücünün 146 megavat olduğunu, bu sene Temmuz ayı itibarıyla işletmede olan kapasitenin ise 7.000 megavatı aştığını kaydetti.

 Öte yandan, mevcut santrallerin kapasitelerinin yükseltilmesi için de Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye 1.100 megavatlık başvuru yapıldığını belirten Ataseven, bu ilave kapasite tahsislerinin önünün açılması gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.