30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye’de Enerji Arzı Sorununu Tamamen Ortadan Kaldırdık”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Dünya Enerji Stratejisi Kongresi ve Fuarı’nın açılışındaki konuşmasında, doğal gaz konusundaki çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Bakan Dönmez, enerjide arz güvenliği ve vatandaşa kesintisiz arz anlayışıyla, teknolojinin son imkanlarını Türkiye’ye kazandırdıklarını belirterek, dünyada tuz yapılarında yapımı devam eden doğalgaz depolama projelerinin en büyüğü olan, “Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi Genişletme Projesi”nin temelinin yakın zamanda atıldığını anımsattı.

“Doğal gaz depolama kapasitemizi LNG ve FSRU tesislerimizin de katkısıyla 11 milyar metreküpe çıkaracağız.”

Dönmez, “Bugün 3,5 milyar metreküp olan doğal gaz depolama kapasitemizi LNG ve FSRU tesislerimizin de katkısıyla 2023 yılında 11 milyar metreküp seviyelerine çıkaracağız. Böylece, 2023’teki ihtiyacımızın yüzde 20’sini depolarımızdan karşılıyor hale gelmiş olacağız. Yavaş yavaş yazın sonuna geldiğimiz ve kışa doğru ağır adımlarla ilerlediğimiz şu günlerde bir kez daha dile getirmek isterim ki Türkiye’de enerji arzı sorununu tamamen ortadan kaldırdık. Bırakın böyle bir sorunu, bu konu hakkındaki ‘Vanalar kapanacak mı?’ tartışmaları da tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.” değerlendirmesinde bulundu.

“TANAP ve TürkAkım’da çalışmalar devam ediyor.”

Altyapı çalışmalarının iyileştirilmesi ve kaynak ülke ve güzergah çeşitliliğinin sağlanması adına yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Dönmez, TANAP’ın ikinci fazının yıl sonuna kadar tamamlanacağını, TürkAkım’ının iki hattının da bu yıl sonunda işletmeye geçmiş olacağını dile getirdi.

Dönmez, Balkanlar başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin TürkAkım’a entegre olmak için çalışmalarını başlattığını Türkiye’nin ve bölgenin menfaatlerini önceleyen her türlü ortaklığa ve iş birliğine hazır olduklarını aktardı.

“Enerji; iş birliğinin adresi, barışın köprüsü, refahın anahtarı olsun istiyoruz.”

Dönmez, bu konudaki tavır ve duruşlarının net olduğunu belirterek, “Enerji, iş birliğinin adresi, barışın köprüsü, refahın anahtarı olsun istiyoruz. Bu kaynakları hep birlikte insanlığın gelişimine, insanlığın hizmetine sunalım. Tabi ki önce birbirimizin hakkına, hukukuna saygı duymak şartıyla. Aksi sadece çatışmalara, anlaşmazlıklara, gerilimlere neden olur ki bizler bu anlamda hiçbir zaman tansiyonu besleyen ya da körükleyen bir taraf olmadık.” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.