30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Türkiye’de Bir Koronavirüs Vakası Tespit Edildi

ANKARA (Enerji Portalı) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart 2020 tarihinde 00:30 da yaptığı açıklamada bir vatandaşın test sonucunun pozitif çıktığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında, “Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.” açıklamasında bulundu.

Koca, Çin’in Vuhan kentinde 90 gün önce 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye’nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini söyledi.

Komşu ülkeler ve Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin aldığı sıkı tedbirleri uygulamadığını hatırlatan Koca, “Bizimse salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı.” dedi.

Sağlık Bakanlığı onaylı açıklama metni:

Çin Halk Cumhuriyeti‘nde ortaya çıkan ve çeşitli ülkelerden bildirimi yapılan yeni bir alt tipe bağlı Koronavirüs hastalığı (Covid-19) tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturmakta ve Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) önerileri de dikkate alınarak gerekli önlemler alınmaktadır. Bilindiği üzere hastalık dünyada yayılmaya devam etmektedir ve yüzden fazla ülkede hastalık bildirimi yapılmıştır.

Hastalığın ülkemize yayılımının önlenmesi amacıyla Bilim Kurulu konuyla ilgili düzenli olarak toplanmakta ve değerlendirmeler yapmaktadır. Bilim Kurulumuzun 09.03.2020 tarihli toplantısında uluslararası katılımlı organizasyonlar ve bu toplantılara katılımların COVID-19 salgınının sonlanmasına kadar ertelenmesi tavsiye edilmiştir. Konuyla ilgili tüm kurum, kuruluş, organizasyon ve derneklerin bilgilendirilmesi hususunda;

Gereğini ve bilgilerini arz/rica ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir