30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’de 2018 Yılında 155 Adet Yüzde 100 Elektrikli Araç Satıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İlk defa 2011 yılında ABD’de kutlanan Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası artık Türkiye’de de kutlanmaya başlandı. Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) öncülüğünde başlatılan girişim ile tüketicilerin elektrikli ve hibrid araçlar hakkında farkındalığın arttırılmasının amaçlandığı açık hava etkinliğinde, otomobil meraklıları ilk defa elektrikli ve hibrid araçları test etme fırsatı buldu.

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram, Türkiye’de 2011 yılında başlayan elektrikli otomobil macerasının, her yıl katlanarak artan bir oranda büyümeye devam ettiğini belirtti. Bayram sözlerini şöyle sürdürdü:

“4 yıl önce Türkiye’de sadece 3 model ile temsil edilen Elektrikli ve Hibrid araçlar pazarı, 2019 yılına 31 model ile giriş yaptı. Yılsonunda da gerçekleşecek lansmanlar ile bu pazarın 40 farklı modele yükselmesi bekleniyor. Avrupa’da elektrikli otomobil satışları bir milyon civarında olurken ülkemizde bu rakam yıllık 150 adet civarında gerçekleşiyor. Hibrid motor seçeneğine sahip modellerin satış adeti ise 2018’de 3876 olarak gerçekleşti. Pazar payımız Avrupa’ya göre küçük olsa da ülkemizdeki marka yatırımları kullanıcıları cezbediyor. 2020 yılında ise Elektrikli ve Hibrid otomobil satışının ikiye katlanması bekleniyor.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği olarak biz de artıları fazla olan, daha çevreci, verimli ve ekonomik olan bu araçların ülkemizde yaygınlaşmasına katkı sağlamak için 20 Nisan’da başlattığımız bu etkinlikle Nisan ayının üçüncü haftasını Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası olarak ilan ettik. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizi önümüzdeki yıllarda da daha etkili bir şekilde sürdürmeyi planlıyoruz. Bu adımın farkındalık anlamında önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum.”

“4031 adetlik otomobil satışlarının 155 adetlik bölümü %100 elektrikli modellerden oluşuyor.”

Konuşmasında elektrikli otomobiller için hayati bir öneme sahip olan şarj istasyonları hakkında çarpıcı bilgiler paylaşan Berkan Bayram, “2018 yılında Türkiye’de satılan Elektrikli Otomobil sayısına baktığımızda, toplam gerçekleşen 4031 adetlik otomobil satışlarının 155 adetlik bölümü %100 elektrikli modellerden oluşuyor. Ülkemizde toplam olarak ise 1126 adet elektrikli otomobil yollarda dolaşıyor. Şu anda ülkemiz yollarında dolaşan 1126 otomobile karşılık ise 582 adet şarj istasyonu mevcut. Yani her 2 elektrikli otomobil başına 1 şarj ünitesi düşmektedir. Bu rakam birçok Avrupa ülkesinin dahi henüz ulaşamadığı başarılı bir tablodur. Bu basarının ardında ise sektöre inanan girişimci ve yatırımcı firmalarımızın rolü büyüktür.” dedi.

“Ülkemizdeki 582 şarj soketinin 122 adeti CHAdeMO ve CCS standartlarına sahip ünitelerdir.”

Günümüzün şarj teknolojisi hakkında da gelişmeleri aktaran Bayram, şunları söyledi:

“Ülkemizdeki 582 şarj soketinin 122 adeti CHAdeMO ve CCS standartlarına sahip ünitelerdir. Bu üniteler ‘hızlı şarj‘ dediğimiz şarj yöntemini destekleyen DC aktarımı gerçekleştirebiliyorlar. Bu istasyonlarda gerçekleştirilen şarjlanma ile elektrikli otomobilin 45 dakika içerisinde %80’lik şarj seviyesine ulaşması ve otomobil modeline bağlı olarak 200 km menzile sahip olması mümkün olabilmektedir. Bu avantajından dolayı şarj yöntemi Avrupa, ABD ve Japonya’da artık DC olarak planlanmakta ve yatırımlar bu doğrultuda gerçekleştirilmektedir. Sektörün diğer bir kolaylaştırıcı şarj yöntemi olarak da ‘kablosuz şarj‘, önümüzdeki 15 yıl içerisinde özellikle otoyol ve otoparklarda sıkça kullanılmaya başlanacaktır.”

Elektrikli ve Hibrid otomobillerin tanıtıldığı, kullanıma ilişkin detayların yanı sıra, karbon emisyonu konusunda çevreci özelliklerinin anlatıldığı etkinliğe, Borusan Otomotiv Pazarlama İletişim Yöneticisi Gamze Şulen, Jaguar Pazarlama İletişim Yöneticisi Dilara Altuncu, Lexus Türkiye Direktörü Selim Okutur ve KACO New Energy Genel Müdürü Nedret Ünlü ve ekibi katıldı.

“Arabaların gelecekte, hayatımızda çok önemli bir rolü olacak.”

KACO New Energy Genel Müdürü Nedret Ünlü yaptığı konuşmada, şirket olarak elektrikli araçları desteklerini ve elektrikli araçların hayatımıza pek çok alanda fayda sağlayacağını belirterek:

elektrikli araçlar

“Arabaların gelecekte, hayatımızda çok önemli bir rolü olacak. Sizin, bizim ve hepimizin üzerinde çalıştığı bu konunun, gelecekte Türkiye için değer ortaya koyabilecek fırsatlarının, çok önemli bir parçası olduğunu tekrar altını çizmek isterim.

Elektrikli araçlar çevremiz için de önem arz etmektedir. İklim değişikliği sürekli devam ediyor ve doğamızdan yaşam kaynaklarımızı tüketiyor, dolayısı ile güzel gezegenimizin yok olmasına izin veremeyiz. Doğamıza saygı göstermek, sonsuz enerji ve daha temiz bir dünya için hep beraber el ele verip karbondioksiti azaltmamız gerekiyor. Gelecek nesillere, daha güzel bir dünya bırakmak için enerjinin sürdürülebilir yollardan elde edilmesi gerekiyor. Enerji dönüşümü ve sağlıklı bir ekonomi birlikte başarılabilir.”

“Şarj altyapısı ve elektrikli otomobil üretimi çok dikkatli ve hassas bir girişim gerektiren bir konu.”

Elektrikli araçların hayatımızda yer almasına izin verirken önümüzdeki süreçte dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Ünlü şunları aktardı:

“Şarj altyapısı ve elektrikli otomobil üretimi çok dikkatli ve hassas bir girişim gerektiren bir konu. Enerji genişletme yöntemlerine de önem vermeliyiz, çünkü kömür yakıtlı elektrik santrallerinin gücü, bataryaların şarj edilebilmesi için henüz doğamızı koruyacak bir atılım değildir. Temel olarak bu nedenle, üç işlem ele alınması gerekmektedir;

 1. Elektrikli araçların veya alternatif sistemli araçların geliştirilmesi ve

2. Yenilenebilir enerjilere sarj istasyonu yardımı ile büyük bir geçiş sağlanması.

Ki yenilenebilir enerji, zaten enerji kaynağımızın, bugünlerde, en büyük temelini oluşturmaktadır. Avrupa, Türkiye ve birçok ülke yenilebilir enerji kaynaklarını artan bir şekilde kullanıyor.

Diğer önemli bir unsur: insanların elektrikli araçlar konusunda güvenini arttırmak. Ancak, İstanbul veya Ankara’daki caddeler bakacak olursak geceleri herkes bir şarj istasyonunda aracını şarj etmek istediğinde, ilk etapta bu olasılığın söz konusu olmayacağını ve zaten şuanda gerekli olan alt yapının, yani güç kaynağının olmadığını göreceksinizdir.

Bu yüzden önümüzdeki yıllarda geliştirmemiz gereken daha çok şeyimiz var. Bu dünyanın kentsel dönüşüm merkezlerine yoğunlaşacak olursak, gündemde olan emisyon nedenleri gerekçesiyle, mutlaka alternatif sürücülere geçmek zorunda olduğumuzun farkına varmalıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.