30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye ‘Yeşil İklim Fonu’ndan Yararlanacak Ülkeler’ Listesinden Çıkarıldı

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye’nin 2030 yılına kadar enerjisinin yüzde 60’ını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlama hedefi, Batı ülkelerini endişelendirdi ve gelişmiş ülke statüsünde gösterilerek ‘Yeşil İklim Fonu’ndan yararlanacak ülkeler listesinden çıkarıldı. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum harekete geçti.

Türkiye’nin de taraf olduğu Paris Anlaşması’yla kurulan Yeşil İklim Fonu, iklim değişikliği kapsamındaki ülkelere finansman desteği sağlıyor. Ülkelerin yapacağı her türlü yenilebilir enerji projesinin maliyeti ucuz kredilerle buradan karşılanıyor. Fakat bu fondan yararlanabilmek için gelişmekte olan ülkeler arasında yer almak gerekiyor.

Türkiye gelişmiş ülke statüsünde gösterilerek finansman desteğinden mahrum bırakıldı

Türkiye’nin de bu listede olmasına karşın fondan yararlanmasını istemeyenler ayak oyunlarına başvurdu. Türkiye, gelişmiş ülke statüsünde gösterilerek finansman desteğinden mahrum bırakıldı. Fon oyunun arkasında ise Türkiye’nin sahip olduğu yenilenebilir enerji potansiyeli bulunuyor. Türkiye’nin şu anda 75 gigavat civarında bir enerji kurma gücü bulunuyor. Bu rakamın 2030’da ise 150 gigavata çıkacağı öngörülüyor. Hedeflenen rakamların yüzde 10’u güneşten, yüzde 20’si ise rüzgârdan ve diğer enerji kaynaklarından karşılanacak. Böylece Türkiye, 2030 yılında enerjisinin yüzde 60’ına kadarını yenilenebilir kaynaklardan sağlamış olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum harekete geçti

Bu duruma karşı sessiz kalmayan Türkiye ise fondan hakkını almak için harekete geçti. Geçtiğimiz hafta Almanya Çevre Bakanlığı Müsteşarı ile özel görüşme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum görüşmelerde taraflara Türkiye’nin Paris Anlaşması’na göre ‘gelişmiş ülkeler’ arasında olmaması gerektiğini iletti. Bakan Kurum, Almanya ile Türkiye’nin aynı kategoride yer almasını doğru bulmadığını, bu durumun Türkiye’nin belirli fonlardan yararlanmasının önüne geçtiğini söyledi. Türkiye, önümüzdeki günlerde Polonya’da gerçekleşecek Taraflar Konferansında, gelişmiş ülkeler kategorisinden çıkmayı talep edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.