30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye Yenilenebilir Enerjide İlk 12’de Yer Alacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’nın hazırlamış olduğu Yenilenebilir Enerji 2019 Raporu’nun Türkiye Lansmanı Toplantısı bugün İstanbul’da gerçekleştirildi.

Sektörden kıymetli isimlerin katılımları ile gerçekleştirilen etkinlikte Türkiye’de ve dünyada yenilenebilir enerjinin durumu rapordaki ifadeler doğrultusunda ele alındı.

Etkinliğe iştirak eden Uluslararası Enerji Ajansı Kıdemli Analisti Heymi Bahar, ünyadaki yenilenebilir enerji ihalelerinin rüzgar ve güneş enerjisine dayalı kontrat fiyatlarını giderek aşağı çektiğini ve fiyatlardaki düşüşün gelecek 5 yılda da devam edeceğini dile getirdi.

“Türkiye, yenilenebilir enerji kapasitesinde 60 GW’ın üzerine çıkarak 12. sırada yer alacak.”

Dağıtık enerji sistemine yönelik politikaların 5 yılda ciddi bir değişim göstereceğine işaret eden Bahar, Türkiye’nin de dünya yenilenebilir enerji kapasitesi sıralamasında 2024’te 12’nci sırada yer alacağını, yenilenebilirde kurulu gücünün 60 GW’ın üzerine çıkacağını kaydetti.

“1200 GW seviyesinde yenilenebilir enerji kapasitesi eklenecek.”

Bahar, güneş enerjisindeki maliyet düşüşleri ve ülkelerin değişen politikalarının, sektöre ilişkin öngörüleri de değiştirdiğini ifade ederek, “5 yılda dünya elektrik kapasitesine ABD’nin kurulu gücü kadar yani 1200 GW seviyesinde yenilenebilir enerji kapasitesi eklenecek. Bu kapasitenin yüzde 60’ını tek başına güneş enerjisi oluşturacak. Güneşte dağıtık enerji sistemlerinin bu döneme damgasını vuracağını söyleyebiliriz.” dedi.

“2020 güneş enerjisi sektörü için ‘Patlama Yılı’ olacak.”

Toplantının ardından güneş enerjisi platformu Solarbaba’nın Kurucusu Ateş Uğurel’in moderatörlüğünde “Dünya ve Türkiye’de Güneş Enerjisinin Geleceği” başlıklı bir oturum gerçekleştirildi. ” Uluslararası Güneş Enerji Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’de dağıtık güneş enerjisi uygulamalarında 2020’nin “patlama yılı” olacağını belirtti.

Çatı uygulamaları için özellikle organize sanayi bölgeleri ve sanayi kuruluşlarının hazırlandığını ifade eden Kaleli, “2020’nin ikinci çeyreği itibarıyla dağıtık güneş enerji sistemlerinde kurulum çok hızlı bir şekilde artacak. Bu alanda 2020’de yaklaşık 1000 megavat kurulum bekliyoruz.” dedi.

Oturumda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Danışmanı Barış Sanlı, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, Limak Enerji Grubu Üst Yöneticisi Birol Ergüven ve Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Kürşat Tezkan da konuşmacı olarak yer aldı.

Renewables 2019 yenilenebilir enerji 2019 raporu
Raporu satın almak için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.