30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye ve Özbekistan Madencilik Alanındaki İşbirliklerini Geliştirmeye Devam Ediyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız ve beraberindeki heyet, temaslarda bulunmak üzere Özbekistan Enerji Bakanı Alişir Sultanov ile bir araya geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız ve beraberindeki heyet, temaslarda bulunmak üzere Özbekistan Enerji Bakanı Alişir Sultanov ile bir araya geldi.

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Cengiz Erdem ve Uluslararası Madencilik A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Gökay Üstün’ün de aralarında yer aldığı Türk heyeti, Enerji Bakanı Alişir Sultanov ile maden alanında iş birliği imkanlarını değerlendirdi.

Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Büyükelçilik Müsteşarı Kemal Özdemir ve Özbekneftgaz Başkanı Bahadır Siddikov’un da hazır bulunduğu görüşmede konuşan Sultanov, Özbekistan hükümetinin enerji sektörünün geliştirilmesine çok önem verdiğini belirterek, ülkede sektörün geliştirilmesi ve modernizasyonuna yönelik çeşitli projelerin hayata geçirilmeye başladığını kaydetti.

Sultanov, bir Türk şirketi ile Kungrad Sodyum Fabrikasının hisselerinin alımına ilişkin anlaşma imzalayacakların ifade etti. Ayrıca Sultanov, MTA ile Özbekistan Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi arasında ülkedeki iki altın ve bir volfram sahasında arama keşif çalışmalarının yapılmasına ilişkin imzalanan anlaşmayı, bu alandaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik atılan önemli bir adım olarak gördüklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.