30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye ve İsrail Arasında Doğal Gaz İşbirliği Yapılacak!

ANKARA (Enerji Portalı) – Ankara ve Tel Aviv arasından geçmesi planlanan doğal gaz boru hattı projesi gündemi değiştirdi.

Ankara ve Tel Aviv’in Türkiye’den Avrupa’ya uzanan bir doğal gaz boru hattı projesine yönelik müzakerelere devam ediliyor. Bunun için de temaslarda bulundukları ve beklentilerin hassas bir jeopolitik ve pazar rekabeti oyununa dayandığı bildiriliyor.

Türkiye ile İsrailli yetkililer arasında İsrail gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak bir doğal gaz boru hattı projesi tekrar gündeme taşındı. Projeyle ilgili olası diyalog hakkında son haberler, iki devlet arasında bir başka müzakere turu olasılığını canlandırdı. 

2016 yılındaki yakınlaşmayı takiben tartışılan, ancak diplomatik tırmanış sonrasında durduran bir proje olan Ankara ve Tel Aviv arasında bir doğal gaz boru hattı anlaşması, Doğu Akdeniz’deki tüm bölgesel aktörler ve gazın son alıcısı – Avrupa pazarı için- elverişli olacak.

Kıbrıslı Türk ve Türk yetkililer Kaynakların Doğu Akdeniz’deki adil paylaşımını istedi!

İsrail Enstitüsünün Mitra kurucusu ve başkanı Dr. Nimrod Goren, “Ülkeler 2016 ile 1717 arasında, uzlaşma anlaşmasının ardından, ilişkilerde daha olumlu bir ivmelenme yaşanması durumunda ilerleme kaydedemedi” dedi. Gören, Türkiye ve İsrail’in şimdi ilerlemesinin daha zor olacağını vurguladı. Bununla birlikte, iki ülke arasındaki güven ve etkin çalışma ilişkilerini yeniden sağlamak için iyi bir ilk adımın elçileri geri göndermek olduğunu savundu.

Geçtiğimiz iki yıl içinde Ankara ile Tel Aviv arasındaki artan gerginliğin ana nedenlerinden birisi: İsrail’in Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi ile Avrupa Birliği tarafından desteklenen bir boru hattı inşa etmek için yaptığı enerji ortaklığı oldu. 2017’de İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi ve İtalya’nın Kıbrıs Rum büyükelçisi enerji bakanları, Lefkoşa’da AB İklim Eylemi Komiseri Miguel Arias Canete’nin varlığında boru hattı planları konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı.

Tahmini maliyeti 7 milyar dolar olan uzun vadeli proje, Türkiye tarafından Kıbrıs adasının kuzey kesiminde yaşayan Kıbrıslı Türklerin egemen haklarını göz ardı ettiği için eleştirildi. Kıbrıslı Türk ve Türk yetkililer, tüm tarafların dahil edilmesini ve kaynakların Doğu Akdeniz’deki adil paylaşımını istedi.

“Ankara’yı Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na dahil etmemek büyük bir hata”

Ayrıca Ocak 2019’da, Kahire’de Yunanistan, İtalya, Kıbrıs Rum yönetimi, Mısır, Ürdün, İsrail ve Filistin enerji bakanlarının katılımıyla Doğu Akdeniz Gaz Forumu (EMGF) kuruldu. Türkiye ve Lübnan, foruma katılmayan iki bölge ülkesiydi.

Türkiye olmadan gaz işbirliği mekanizması oluşturma çabaları üzerine Georgetown Üniversitesi’nden Brenda Shaffer, Türkiye’nin çok gelişmiş bir altyapı ağına sahip büyük bir gaz pazarı olduğunu belirtti. Ayrıca Shaffer, Ankara’yı Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na bu noktaya kadar dahil etmemenin büyük bir hata olduğunu söyledi. Shaffer şöyle devam etti:

“Kilit bir oyuncu içermiyorsa işbirliği için bir forum olamaz. Umarım bu düzeltilecektir. Washington Türkiye’yi dahil etmek için onay vermelidir.”

Benzer bir şekilde Goren, Türkiye ile İsrail arasındaki enerji işbirliğinin önemine de dikkat çekti. Goren, İsrail Türkiye’nin Akdeniz ile ilgili bölgesel gazla ilgili mekanizmalara ve forumlara katılımını dışlamamalı ve daha kapsamlı bölgesel işbirliğinden faydalanmalı.” dedi.

Kaynak: DailySabah

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.