30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Nedir?

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Nedir?
TTK, Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı Ereğli Kömür İşletmeleri (EKİ) Müessesinin, 19 Ekim 1983 tarihinde ayrı bir genel müdürlüğe dönüştürülmesiyle kuruldu. Ancak, Zonguldak havzasında 1848 yılında başladığı kabul edilen taşkömürü madenciliğinin mirasını üstlendiği için 1848 yılında kurulduğu kabul edilir ve amblemlerinde bu yıl kullanılmaktadır.

Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) Kuruluş amacı;

“Devletin genel sanayi ve enerji politikasına uygun olarak, taşkömürü rezervlerini en iyi şekilde değerlendirerek ve ülkenin taşkömürü ihtiyacını karşılayarak yurt ekonomisine katkıda bulunmak.”

Merkezi Zonguldak’tadır. Son yıllarda 2-2,5 milyon ton düzeyinde seyreden taşkömürü üretimini 5 müessesesi bünyesinde sürdürmektedir. Müesseselerin dördü (Armutçuk, Kozlu, Karadon ve Üzülmez) Zonguldak ili, biri (Amasra ) ise Bartın ili sınırları içindedir.

Zonguldak Havzası taşkömürlerinin 19 uncu yüzyıl ortalarından itibaren Osmanlı-Türk toplumunun ekonomik, endüstriyel ve toplumsal gelişiminde önemli payı olmuştur. Özellikle de Batı Karadeniz Bölge ekonomisinde çok önemli bir paya sahip olan TTK, 2×150 MW kurulu güce sahip olan Çatalağzı (B) Termik Santralının kömür gereksinmesinin tamamını karşılamakta ve ülkemizin ilk iki entegre demir-çelik fabrikası olan Kardemir ve Erdemir’in koklaşabilir taşkömürü gereksinmesinin karşılanmasında önemli bir güvence oluşturmaktadır.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) İletişim;

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Adres :Yayla Mahallesi İhsan Soyak Sokak No: 6  PK:67030 ZONGULDAK

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Telefon: (0372) 259 40 00

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Fax: (0372) 251 19 00

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Mail: ttk@taskomuru.gov.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.