30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye Sondaj Çalışmalarını Hızlandırıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) –  Türkiye, Akdeniz’in yanı sıra Karadeniz’de de doğal gaz sondaj faaliyetlerini hızlandırıyor. Edinilen bilgilere göre, Karadeniz’de Barbaros sismik araştırma gemisinin yaptığı çalışmalarda Batı Karadeniz’de zengin rezerve sahip doğal gaz yatakları tespit edildi.

Türkiye, Akdeniz’in yanı sıra Karadeniz’de de doğal gaz sondaj faaliyetlerini hızlandırıyor. Edinilen bilgilere göre, Karadeniz’de Barbaros sismik araştırma gemisinin yaptığı çalışmalarda Batı Karadeniz’de zengin rezerve sahip doğalgaz yatakları tespit edildi.

Türkiye,Tuna Bloğu’nda sondaj çalışmalarını başlatıyor…

Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’ın yıllardır petrol ve doğal gaz çıkardığı Tuna Bloğu’nda sondaj çalışmalarını başlatıyor. Sondajın, Türkiye ile Romanya ve Bulgaristan deniz yetki alanlarının birleştiği hatta yakın bir noktada yapılması planlanıyor.

Tuna Bloğu’nda Romanya yıllardır doğal gaz ve petrol çıkarıyor…

Kaynağını Tuna Deltası’nın yüzyıllık birikiminden alan, basınca dayalı ısıdan kaynaklı doğalgaz ve petrol rezervlerinin bulunduğu Tuna Bloğu’nda Romanya yıllardır doğalgaz ve petrol çıkarıyor. Romanya’nın neredeyse doğalgaz gelirlerinin tamamını karşılayan Tuna Bloğu’nda Bulgaristan da son zamanlarda faaliyetlerini arttırdı. Türkiye ise çok az bir bölümü Türk deniz sularında bulunan Tuna Bloğu’nda çalışmalarına yeni başlıyor.

Çalışmalar içim TP, lokasyon belirleme çalışması için yurt dışından bir sismik araştırma gemisi kiralamayı planladı…

Türkiye Petrolleri (TP) ’nin sondaj sahası olan bölgede sondaj için mevki belirleme çalışmaları başlatıldı. Halen Karadeniz’de İğneada açıklarında sismik araştırma faaliyetlerini sürdüren Oruç Reis sismik araştırma gemisinden operasyonu yapması istendi. Oruç Reis gemisinin üzerindeki ekipman yetersiz gelince TP, lokasyon belirleme çalışması için yurt dışından bir sismik araştırma gemisi kiralamayı planladı. Lokasyonun belirlenmesi ardından Tuna Bloğu’nda sondaj başlatılacak.

Türkiye, Akdeniz’de çalışmalarına devam ediyor…

Türkiye doğalgaz arama ve sondaj faaliyetlerinde son dönemde ağırlığını, Yunanistan ve Rum kesiminin oldubitti girişimlerini artıran hamleleri ardından Doğu Akdeniz’e vermişti. Halen Doğu Akdeniz’de Barbaros sismik araştırma gemisi ile Güzelyurt açıklarında araştırma faaliyetleri sürüyor.

Kaynak: Yeni Şafak

1 Yorum

  • fırat dedi ki:

    Geçmişte de araştırma gemileri geldi Karadenize, hatta sondaj bile yaptılar bazı yerlerde. Neye göre yaptılar bu boş sondajları?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.