30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye Rüzgar Enerjisi, Sanayi ve YEKDEM Raporu Özeti”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu, “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının (YEK) Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik” hakkında çalışma hazırladı.

Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının (YEK) Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik” ile ilgili çalışmanın yönetici özeti şu şekilde:

“Çevresel ve ekonomik nedenlerle yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin önemi sürekli artmaktadır. Hatta çok da uzak olmayan bir gelecekte, sera gazlarının salınımını iklim değişikliklerine etki etmeyecek düzeye düşürebilmek için Avrupa’daki elektrik üretiminin %50’den fazlasının yenilenebilir enerjiden yapılması, bunu gerçekleştirmek için de 1 Trilyon Euro’dan fazla bütçesi olan enerji politikalarının hayata geçirilmesi beklenmektedir.

AB içinde yer almayan ülke ve firmaların da yenilenebilir enerji konusunda gerekli adımları atanlara (ve yeşil sertifika alanlara) daha ucuz kredi vererek, atmayanlara da ek bir takım vergiler gibi kısıtlamalar getirerek bu politikaların bir parçası haline getirilmesi söz konusu. Türkiye ve Türk firmaları bu hususu, en büyük pazarları olan AB’deki rekabetçiliklerini kaybetmemek için dikkate almalı, enerji politikalarını buna göre düzenlemelidir.

YEKDEM ve YEKA’nın rolü büyük!

Ülkemizin başta güneş ve rüzgar olmak üzere çok zengin yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olmasından dolayı, pek çok yabancı ve yerli üretici son 20 yıl içinde yatırım yaparak büyük bir ekosistem oluşturmuştur. Türkiye özellikle rüzgar enerjisinde bir üretim üssü haline gelmiştir. Bunun gerçekleşmesinde YEKDEM ve YEKA gibi destek mekanizmalarının rolü çok büyüktür.

Türkiye bundan böyle yenilenebilir enerji alanında bir pazar olarak değil, kendi pazarını kullanarak gelişen büyük oyuncu olarak yer almalıdır. Hem türbin üreticisi hem de türbin üreticilerine parça ve hammadde üreten yan sanayicisi ile global oyuncularını yaratmalıdır. Bunu çoktan başarmış olan ülkelerin şimdiki politikaları örnek gösterilerek ve serbest piyasa ekonomisi öne sürülerek, kendi özgün tasarım gücü ve teknolojisine sahip bir sanayinin oluşmasını sağlayacak AR-GE ve yatırım teşviklerinin engellenmesi veya kaldırılması son derece yanlıştır.

Sürdürülebilir ve uzun vadeli yeni mekanizmalar oluşturulması şart!

Başta rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji santrallerine verilen teşvikler konusunda tecrübeleri olan ülkelerden ve Türkiye’nin yaşadıklarından ders alınmalıdır. Türkiye’nin şartlarına uygun, yerli sanayiyi destekleyen, Türkiye’deki fırsatları değerlendirerek dünyadaki fırsatların yakalanmasını sağlayan, hem lisanslı hem de lisanssız projeler için sürdürülebilir ve uzun vadeli yeni mekanizmalar oluşturulması şarttır.”

“Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının (YEK) Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik” çalışmasının tamamını aşağıdaki bağıntıdan indirebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.