30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye PV Güneş Enerjisi Kapasitesi Artışı 5 GW/yıl’ı Aşıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, bugün yayımladığı SHURASTAT 15.sayılı raporunda Türkiye’nin ilk entegre fotovoltaik (PV) hücre ve modül üretim fabrikasının durumunu değerlendirdi.

Türkiye’nin ilk entegre fotovoltaik (PV) hücre ve modül üreticisi Ağustos 2020’de üretime başladı. Güneş enerjisinden elektrik üretmek için gerekli tüm ekipmanı bünyesinde üretecek olan tesis, yıllık 500 MW üretim kapasitesiyle küresel üretimden %0,4 pay alabilecek büyüklükte.

Tesisin Türkiye’de yenilenebilir enerji teknolojilerindeki gelişim ve güneş enerjisi ürün değer zincirinde yaratacağı katma değer ile sektöre önemli katkı yapması bekleniyor.

Dünya Yıllık Güneş PV Modül Üretimi (GW)

Güneş enerjisini elektrik akımına dönüştüren teknoloji fotovoltaik (PV) teknolojisi olarak adlandırılır. Güneş ışığını (foton) alan ve silikon ve benzeri yarı iletken maddelerden oluşan güneş hücreleri güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür.

Hücrelerde oluşan elektronlar hücrenin önüne ve arkasına yerleştirilen pilllerde depolanır ve burada meydana gelen gerilimle elektrik enerjisi oluşur. Hücreler istenilen gerilime ulaşmak için birbirine bağlı modüller haline getirilir ve güneş panellerine yerleştirilir.

Dünyadaki En Büyük 10 PV Modül Üreticisi ve Yıllık Satışları (GW)

Dünyada fotovoltaik modül üretiminin büyük kısmı uluslararası şirketler tarafından gerçekleştiriliyor. Farklı lokasyonlarda üretim yapan; biri Çin, biri G. Kore, biri ABD ve biri Kanada kökenli olan en büyük on üreticinin 2019’da toplam üretimden aldığı pay %60 seviyesine denk geliyor.

Türkiye ve Çevresinde PV Güneş Enerjisi Kapasitesi Gelişimi (GW)

Avrupa ve Orta Doğu bölgesindeki tek entegre fabrika olan Türkiye’deki tesisin gelişimini sürdüren Avrasya ve Orta Asya, Güneydoğu Avrupa ve Karadeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Türkiye pazarlarında etkin olması bekleniyor.

• Türkiye ve çevresindeki ülkelerde PV güneş enerjisi kapasitesindeki yıllık artış 5 GW’ı aşıyor. Bu gelişimin hızlanarak sürmesi bekleniyor.
• Türkiye’nin bölgedeki en büyük pazarlardan biri olması ve YEKA kapsamındaki santralin kurulumu tesise önemli bir deneyim sağlayacak.
• Türkiye’nin çevre ülkelerde anahtar teslimi tesis kurma deneyimi ve fabrikanın entegre üretim yapısının yerel pazarlarda rekabet avantajı sağlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.