30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye Petrolleri 2019’da Son 20 Yılın Rekorunu Kırdı”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, petrol, bor madeni, sondaj faaliyetleri, maden arama ve nükleer enerji hakkında özel bir haber sitesine 2019 yıl sonu değerlendirmesini yaptı.

Kara ve denizlerde gerçekleştirilen çalışmaların ilk sonuçlarını bu yıl aldıklarını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hem doğal kaynaklarımızı hem de hidrokarbon rezervlerimizi gün ışığıyla buluşturacak arama faaliyetlerimize özel bir önem veriyoruz. Kara ve denizlerde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarımızın ilk sonuçlarını bu yıl aldık. Türkiye Petrolleri 2019’da yurt içi üretimde son 20 yılın rekorunu kırarak günlük üretimini 50 bin varilin üzerine çıkardı. Yurt içi ve yurt dışı toplam günlük üretimi ise 153 bin varil seviyelerine ulaştı. Karada petrol aramacılığında ise bu sene bizleri sevindiren en güzel haber Diyarbakır’dan geldi. Hidrolik çatlatma yöntemiyle bu yıl ilk defa ticari petrol üretimi gerçekleştirdik. Her ne kadar üretim rakamımız sembolik olsa da burada önemli olan husus tüm dünyada yaygın olarak kullanılan teknolojinin artık Türkiye’de de kullanılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Dönmez: BOREN AR-GE laboratuvarlarına üç yeni laboratuvar daha ekleyeceğiz.

Bor’da, Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon hamlesiyle bor karbür tesisinin temelinin atıldığını hatırlatan Dönmez, “Böylelikle bor madenini uç ürün haline getirerek hayallerdeki projeleri gerçeğe dönüştürdük. İki sene içerinde tamamlanacak tesiste üretilecek bor karbürü başta savunma sanayi olmak üzere aşınmaya dayanıklı makine ve seramik parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarda da kullanacağız. 51 farklı projenin 30’unun yürütüldüğü BOREN AR-GE laboratuvarlarına üç yeni laboratuvar daha ekleyeceğiz. Bor alanında öğrenim gören 25 öğrencimize verdiğimiz burs desteğine yeni yılda 20 öğrencimizi daha ekleyeceğiz. Yerli insan kaynağı, yerli enerji üretimiyle ülkemize değer katacak” şeklinde konuştu.

“Güvenli madencilik bizim için olmazsa olmazdır”

2019 yılında MTA eliyle 975 bin metre sondaj yapıldığını vurgulayan Dönmez, “MTA, 2020’de de aynı hızla çalışmaya devam ederek 1 milyon metre sondaj hedefi için Türkiye’nin dört bir yanında faaliyetlerini sürdürecek. Güvenli madencilik bizim için olmazsa olmazdır. 2019 yılı içerisinde toplam 8 bin civarında denetim gerçekleştirdik. Bu rutin denetimler harici, anlık ve habersiz denetim sayılarımızı da artırdık. Güvenlik konusunda son dönemde aldığımız tedbirlerle maden kazalarında son iki yılda yüzde 58’lik bir düşüş sağladık” dedi.

Dönmez: 2020’de de denizlerimizin röntgenini çekmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Denizde yapılan sondajlar hakkında bilgi veren Dönmez şöyle konuştu:

“Denizlerde ise şimdiye kadar Fatih ve Yavuz ile üç derin deniz sondajımızı tamamladık. Gemilerimiz iki kuyuda daha çalışmalarını sürdürüyor. 2020 yılında ise beş derin deniz sondajı daha yapacağız. Akdeniz ve Karadeniz’de gerçekleştireceğimiz sondajlarla hidrokarbon rezervlerimizi sonuna kadar aramayı sürdüreceğiz. Sondaj çalışmalarımızın yanında iki ve üç boyutlu sismik arama faaliyetlerimiz de tüm hızıyla devam ediyor. Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Arama Gemimiz 2019’da 2 bin 879 kilometre iki boyutlu, 20 bin 200 kilometrekare üç boyutlu sismik arama yaptı. MTA Oruç Reis Sismik Arama Gemimiz ise 2 bin 822 kilometrekare üç boyutlu sismik arama yaptı. 2020’de de denizlerimizin röntgenini çekmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Hedefimiz belli, ‘Varsa, mutlaka bulacağız.’ Üçüncü sondaj gemimizin alım süreci halen devam ediyor. 2020 yılında yeni sondajlarımıza hem Akdeniz’de, hem Karadeniz’de hem de üçüncü ülkelerde devam edeceğiz.”

Nükleer eğitim için Rusya’ya gönderdiğimiz öğrencilerimizden 88’i yurda dönerek çalışmaya başladı

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu’da çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Fatih Dönmez, şu açıklamalarda bulundu:

“2023 yılında ilk ünitenin devreye alınmasıyla enerjide kaynak çeşitliliğini de artırmış olacağız. Sadece enerjide arz güvenliğimizi sağlamayacağız, aynı zamanda know-how ve teknoloji transferi sağlarken, tarımdan sağlığa kadar birçok alanda nükleer ülkemizin gücüne güç katacak. Nükleer eğitim için Rusya’ya gönderdiğimiz öğrencilerimizden 88’i yurda dönerek çalışmaya başladı. Önümüzdeki dönem 55 öğrencimiz daha eğitimlerini tamamlayarak Akkuyu’da çalışmaya başlayacak. Öğrenci sayımızı daha da artırmak adına Milli Eğitim Bakanlığımız ile vardığımız protokolle 231 öğrencimizi daha yurt dışına göndereceğiz. Ayrıca Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından 25 gencimiz daha yüksek lisans eğitimi için Rusya’ya gidecek. Bizler, yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu bilerek, milletimizin huzuru ve rahatı için gayretle çalışmaya devam ediyoruz. Böylesi bir anlayışla girdiğimiz 2020 yılının ülkemize hayırlar getireceğine inanıyorum. Uzun vadeli, kişilerden bağımsız, hedef bazlı enerji politikaları ile sadece bugünün değil geleceğin Türkiye’sinin de temellerini atıyoruz. Sürekli, kesintisiz ve uygun maliyetli enerji temini sağlam işleyen bir ekonomik çarkın temel dişlisidir. Büyük ve güçlü Türkiye için yola çıktık. Bu yolda hangi zorluklarla karşılaşırsak karşılaşalım asla geriye dönüş olmayacak. Milletimizden aldığımız güç ve destek ile sadece ve sadece ileriye yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Akit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.