30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye Organize Toptan Elektrik Piyasalarında İyileştirmeler

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından “Yenilenebilir Enerji Entegrasyonunu Hızlandırmak için Türkiye Organize Toptan Elektrik Piyasalarında İyileştirmeler” raporu yayımlandı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından bugün (02.09.2021) yayımlanan “Yenilenebilir Enerji Entegrasyonunu Hızlandırmak için Türkiye Organize Toptan Elektrik Piyasalarında İyileştirmeler” raporunun ana mesajları şu şekilde:

Enerji dönüşümünün elektrik piyasa tasarımları üzerindeki etkisinin nasıl olacağı, çözümlenmesi gereken kritik bir sorudur. Çok hızlı yaşanan bu dönüşüme ayak uydurmak; yenilenebilir enerji entegrasyonunun hızlanması ve halihazırda var olan ya da sisteme yeni eklenecek kaynaklardan azami faydalanılması için piyasa tasarımlarının uyarlanması ve iyileştirilmesi mevzularında zorlu bir süreç olabilir.

Elektrik sistemi esnekliğinin artırılarak yenilenebilir enerji kaynaklarının sisteme daha çok entegrasyonunun sağlanabilmesi için uygulanacak teknolojik ve piyasa bazlı farklı seçenekler bulunmaktadır. Organize elektrik piyasalarının tasarımında ve ilgili düzenlemelerde yapılacak bazı iyileştirmeler ile sistem esnekliği çok daha az maliyetli olarak artırılabilir.

Olası iyileştirmeler; yerli kömür alım garantisi ve kapasite mekanizmasının tekrar değerlendirilmesi, karbon piyasası ve fiyatlandırılması, şeffaflığın artırılması, Dengeleme Güç Piyasası ve dengesizlik cezaları, bölgesel marjinal fiyatlama, piyasa asgari ve azami fiyat limitleri, Gün İçi Piyasası, Yan Hizmetler Piyasası ve talep tarafı katılımı başlıkları altında değerlendirilebilir.

Olası iyileştirmelerin uygulandığı senaryoda; 2030 yılında rüzgar ve güneş enerjisi üretim payının %30’a ulaşmasına katkı sağlayacak daha fazla sistem esnekliği piyasa aracılığıyla gerçekleşirken, baz senaryoya kıyasla karbon emisyonları, piyasa takas fiyatları ve ortalama EÜAŞ maliyetlerinde önemli düşüşler olmuştur.

Raporun tamamını indirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.