30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin İlk Enerji Kooperatifi Geliyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bünyesindeki 200 kooperatifle İzmir’in 12 ilçesindeki projelerinde 150 bin kişiyi ev sahibi yapan Ege-Koop, Türkiye’ nin ilk enerji kooperatifini kurmaya hazırlıyor. Kurulacak kooperatifin güneş enerjisi kaynaklı yatırımlar olacak.

Enerji Kooperatifi’ne bir kereye mahsus 10 bin lira karşılığında üye olanlar 30 yıl hem kullandığı elektrik bedelini ödemeyecek, hem de her ay düzenli bir gelirin sahibi olacak. 2016 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ nın “Enerji Kooperatiflerinin” kurulması yönünde aldığı karar sonrasında kamuoyundan yoğun bir talep gördüklerini belirten Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan, yaptıkları araştırmaların sonunda ‘enerji’ alanına adım atmaya karar verdiklerini açıkladı.

Başkan Aslan, Ege-Koop profesyonel anlamda bu sektördeki ilk enerji kooperatifini kuracak. Kooperatife bir kereye mahsus 10 bin lira civarında rakamlarla üye olunabilecek. Üyemiz, güneş santralleri sayesinde konutunda kullandığı enerjinin bedelini 30 yıl boyunca ödemekten muaf tutulacak, satıştan da aylık gelir elde edecek” dedi.

Son olarak ise sözlerinde ilgilileri ortak olmaya davet eden Başkan Aslan: “Türkiye’de güneş enerjisi için kurulan santrallerin genelde araziler üzerine yapıldığını, sanayi tesislerinin çatısının ise değerlendirilmiyor. Sadece arazilere güneş santralleri kurarak bu iş olmaz. Sanayi çatılarındaki potansiyel de kullanılmalı. Kentsel dönüşüm projelerinde dünyada yaşanan enerji dönüşümü ıskalanmamalı. Bu adımların atılmasıyla  potansiyelimizi kullanmamız mümkün olur. Biz üzerimize düşeni yapıp, Türkiye’nin kooperatifleşme konusunda en yüksek tecrübesine sahip kurumu olarak bu alanda faaliyete başlıyoruz. Gelin siz de enerjimize ortak olun” çağrısında bulundu.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.