30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Türkiye, Nijer’de Maden Arayacak

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Nijer’in güneybatısındaki üç maden sahasında arama yapılacağını belirtti.

Bakan Dönmez, “Türkiye ve Nijer Arasında Maden Alanında İş Birliği Anlaşması” töreninde, bölgedeki çalışmaları MTA Uluslararası Madencilik A.Ş.’nin yürüteceğini söyledi.

Afrika’da toplam 17 ülkeyle enerji ve madencilik alanında anlaşma imzalandıklarını anımsatan Dönmez, MTA Uluslararası Madencilik A.Ş. ile Sudan’da faaliyet gösteriyoruz. Kamu ve özel sektörün birlikte yürüyebileceği, herkesin elini taşın altına koyacağı somut projeler geliştirerek, samimiyet, karşılıklı öğrenme ve kazan-kazan anlayışıyla sürdürülebilir bir model kurmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Koulbaga-1, Koulbaga-2 ve Dares Salam-2 adlı üç maden sahasında arama yapılacak…

Türkiye’nin Nijer ile kalkınma deneyimini paylaşmak istediğini dile getiren Dönmez, şöyle devam etti:

“Türkiye, Nijer’in güneybatısındaki Koulbaga-1, Koulbaga-2 ve Dares Salam-2 adlı üç maden sahasında arama yapacak. Bu sahalarda jeokimya, jeofizik ve sondaj çalışmalarımızla oradaki görünür rezerv tespitini belirlemiş olacağız. Sonrasında Nijer hükümetiyle dostluğumuzu daha da güçlendireceğimizi düşünüyorum. Her iki ülke açısından istihdam ve iş gücünü artıracak olan cevherin üretim aşamasına geçmeyi planlıyoruz.”

İmza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin Cuma günü Lefkoşa-1 sahasına gittiğini söyledi.

Dönmez, sahanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) alınan ruhsat alanlarından biri olduğunu ve bu yıl bölgede 5 deniz (offshore) sondajı yapmayı planladıklarını anımsattı.

“Ada’da tek taraflı adımlar barışa destek vermiyor.”

Lefkoşa-1 sahasının Ada’nın güneydoğusunda bulunduğunu belirten Dönmez, şunları kaydetti:

“Ada’nın doğusunda daha önce sondajımız olmuştu. Şimdi biraz daha güneydeki sahalarda yapacağız. Geçen yıl KKTC hükümeti, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) ‘Ada’nın doğal kaynaklarını birlikte arayalım, işletelim, adil şekilde paylaşalım.’ teklifinde bulundu. Biz de katkı sağlamayı teklif etmiştik. Maalesef GKRY bu teklifi havada bıraktı. Bu saha bizim KKTC’den aldığımız saha. Varsa bulacağız, bulunca da anlaşma gereği alması gereken paylar neyse KKTC onu almış olacak. Ada’da tek taraflı adımların barışa destek vermediğini defaatle söylemiştik. Çok geç değil, umut ediyorum Rum yönetimi KKTC’nin bu teklifini tekrar gözden geçirir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir