30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Türkiye, Kurulu Yenilenebilir Enerji Kapasitesini 3’e Katladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Perşembe günü İstanbul’da yenilenebilir enerji konferansında Türkiye’nin enerji durumu ile ilgili konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar‘ın yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesinin son on yılda kayda değer bir artış kaydettiğini ve enerji üretimi için diğer yakıtlardaki yıllık% 7’lik artışla yıllık% 11’lik bir artış kaydettiğini söyledi.

Türkiye’nin kurulu güç kapasitesi geçen yıl sonuna kadar toplam 91.267 megawatt (MW) olarak hesaplandı. Sadece on yıl kadar önce, ülke sadece 15.500 MW yenilenebilir kapasiteye sahipti. 

Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen Yenilenebilir Enerji Görünüm Konferansı’nda Bayraktar, “Yenilenebilir enerji tesislerindeki kurulu güç toplam kurulu gücün % 49’unu oluşturuyor.” dedi.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) verilerine göre güneş enerjisi kurulu gücü toplam kurulu gücünün yaklaşık % 6,6’sını oluştururken, yaklaşık 6.000 MW kapasiteye sahiptir. 7,600 MW kurulu güce sahip rüzgar enerjisi, Türkiye’nin toplam kurulu gücünün% 8,3’ünü oluşturdu.

Grafik: Türkiye toplam kurulu güç verileri (Aralık 2019)

Bakan yardımcısı Bayraktar, bakanlığın Türkiye’nin elektrik talebinin 2023 yılına kadar saatte 376 milyar kilowatt’a çıkmasını beklediğini ve artan talebin yerel ve yenilenebilir kaynakların daha fazla entegrasyonunu gerektirdiğini vurguladı. Bayraktar şu açıklamaları ekledi:

“On yıldan kısa bir sürede Türkiye kurulu yenilenebilir kapasitesini 45.000 megawatt’a üçe katladı. Türkiye ayrıca yenilenebilir enerji projelerine yaklaşık 40 milyar dolar yatırım yaptı. Fakat talebin artmasıyla önümüzdeki on yılda güneş enerjisine 11.000 MW ve rüzgar enerjisi kapasitesine 10.000 MW eklemeyi planlıyoruz.” dedi.

Kaynak: Daily Sabah

1 Yorum

  • Avatar süleyman eldem dedi ki:

    Pek tabii biz yenilenebilir enerjinin ülkemizde daha çok yagınlaşmasını ve teşfik edilmesini destekliyoruz.Fakat rüzgar ve güneş enerjisindeki kurulu güç, emre amade
    ( yani sürekli hizmette )bir güç değildir.Rüzgar enerjisinde yıllık ortalama olarak,kurulu gücün %35,güneş enerjisinde ise %20 si emre amadedir.çünkü güneş sürekli yoktur ,rüzgar sürekli esmez.Fakat hidrolik enerji ise yıllık olarak daha çok planlanabilen bir enerjidir. yağışa bağlıdır özelliklede kar yağışına bağlı . Fakat hidrolik enerji uzun süreli planlanabilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir