30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye, İslami Enerji Bankası’ndan Yararlanabilecek”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Katar Finans Merkezi, Katar’da dünyanın en büyük İslami enerji bankasının kurulduğunu belirterek, Türkiye’deki enerji projelerinin de bu kurumdan finansman alabileceğini açıkladı.

Katar Finans Merkezi, 19 Mart’ta  dünyanın en büyük İslami enerji bankasının Katar’da kurulduğunu duyurdu. Katar Finans Merkezi Üst Yöneticisi Yusuf Muhammed Al-Jaida, ürkiye ve Katar’ın İslami finans konusunda iş birliği yapabileceğini belirterek, Doha, İstanbul ve Kuala Lumpur’un İslami finans şehirleri olarak öne çıkabileceğini ifade etti.

Bu üç şehir arasında ortak düzenlemelerin yapılması gerektiğine işaret eden Al-Jaida, şunları kaydetti:

“Amacımız, uzun dönemli stratejik bir proje olarak İstanbul’un Avrupa’da, Kuala Lumpur’un ise Asya’da İslami finansmanın merkezi olması. Böylece, Doha’nın da Orta Doğu bölgesine açılan bir kapı görevini olacağını düşünüyoruz. İstanbul Finans Merkezi’nin yetkilileriyle de tanıştım, aynı dili konuştuğumuzu gördüm. O yüzden, bu konuda oldukça iyimserim, zaman alacak ama çok önemli olan bu projeyi üç ülkenin iş birliği sayesinde hayata geçirebilirsek çok büyük bir başarı olacak.”

Al-Jaida, Katar Finans Merkezi’nin Kuveyt, Irak ve Güney Doğu Asya’daki ülkelerde yatırım yapmak isteyen Katar merkezli şirketlere vergi indirimi ve ücretsiz ofis imkanı sağladığını belirterek, Türk şirketlerin de bu kolaylıklardan faydalanabileceğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.