30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye, Gaz Üreten ve Tüketen Ülkeler Arasında Bir Köprü”

RUSYA  (Enerji Portalı) – XVII Uluslararası “Russian Gas – 2019” Forumu, 6 Aralık 2019 tarihinde Moskova’da yapıldı.

Rusya’daki önemli etkinliklerden biri olan ve gaz endüstrisi ile ilgili bir tartışma platformu olarak hizmet veren foruma kamu ve özel sektör temsilcileri ile uluslararası uzmanlar katılım sağladı.

Enerji Piyasaları A.Ş. (EPİAŞ) Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “Rusya Doğal Gaz Piyasasının Gelişim Yolları: Bölgesel Perspektifler ve Yenilikçilik ” başlıklı oturumda “Türkiye Enerji Piyasası” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Türkoğlu, sunumuna Türkiye enerji piyasasının genel görünümünü, elektrik ve gaz piyasalarını anlatarak başladı. Türkoğlu, “Türkiye’de enerji piyasasında serbestleşme tecrübemiz var. Ayrıca gaz piyasası serbestleşme süreci devam ediyor.” dedi.

“Üretim kapasitemizin yarısı yenilenebilir kaynaklardan geliyor.”

Enerji Piyasaları A.Ş. (EPİAŞ) Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu

Ekonomik gelişmede kurulu güç kapasitesinin yeterli düzeyde olmasının önemini vurgulayan Türkoğlu, enerji üretimindeki kaynak çeşitliliği ve arz güvenliği üzerine değerlendirmelerde bulundu. Kurulu güç kapasitesinin üç kat arttığını vurgulayan Türkoğlu, “2000 yılında 27 GW civarında olan kurulu gücümüz, bu yıl 91 GW’e ulaştı. Bu kapasite artışında yenilenebilir enerji ana etken olarak göze çarpıyor. Üretim kapasitemizin yarısı yenilenebilir kaynaklardan geliyor.” dedi.

“ Arzın büyük bir kısmı uzun vadeli kontratlar yoluyla yapılıyor.”

Türkoğlu, Vadeli Elektrik Piyasası’na ilişkin çalışmaların belirli bir aşamaya geldiğini ve hâlihazırda çalışmaları devam eden Vadeli Doğal Gaz Piyasası’nın 2021’de faaliyete geçeceğini söyleyerek, “Piyasadaki hacmimizin toplam tüketim üzerindeki payı % 2,5 civarında. Arzın büyük bir kısmı uzun vadeli kontratlar yoluyla yapılıyor. Spot piyasasındaki fiyatlar Avrupa pazarlarından daha yüksek. Organize piyasanın uzun vadeli sözleşmelerde fiyatlandırma mekanizmasına referans olması açısından önemli bir rolü var. ” dedi.

“Türkiye, gaz üreten ve tüketen ülkeler arasında bir köprü olarak jeo-stratejik bir konuma sahip.”

Türkoğlu, “Türkiye, gaz üreten ve tüketen ülkeler arasında bir köprü olarak jeo-stratejik bir konuma sahip. Coğrafyamız ve gaz altyapımız bize bölgesel bir gaz merkezi olma fırsatını veriyor. Piyasamız, bu pazarlara ticaret imkânı sunabilir.” dedi.

Türkoğlu, Türkiye’nin doğal gaz ticaretinin yatırım potansiyeli olduğunu da ekledi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.