30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye Enerji Zirvesi Özel Lansmanında Yenilenebilir Enerji!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı IICEC ile Türkiye Enerji Görünümü: Türkiye Enerji Zirvesi Özel Lansmanı’nda yenilenebilir enerji gündemini konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) ile Türkiye Enerji Görünümü: Türkiye Enerji Zirvesi Özel Lansmanı’na videokonferans yöntemi ile katıldı. 

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dünya ekonomisinin ciddi bir durgunluğa girdiğini söyleyen Dönmez, piyasalardaki hareketlenmenin aşı ve ilaç çalışmalarının başarısına endekslendiğini kaydetti. 

Bakan Dönmez, 2021’in küresel ekonominin canlanmaya başlayacağı bir yıl olacağını ancak bu toparlanmanın ne kadar süreceğinin öngörülebilirlik açısından önemli olduğunu ifade etti.

Resim

“Yenilenebilir enerjinin toplamı kurulu gücümüz içerisindeki payını yüzde 60’a çıkardık”

Dünya ekonomilerinin kayıplarının telafisi için “daha fazla gaza basacağını” aktaran Dönmez, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu durum Avrupa ve ABD olmak üzere enerji talebini yeniden canlandıracak. Bu durum da enerji Yatırımları için yeni fırsat pencereleri açacak. Ancak dünya bu saatten yeni yola eski yöntemlerle devam Raporda raporda açık bir şekilde ifade gibi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin merkezde olduğu bir gelecek bekliyor. Türkiye bu araştırma sonucu ve lisanssız üretimle yenilenebilir enerjide ciddi bir ivme yakaladık. Yenilenebilir enerjinin toplamı kurulu gücümüz içerisindeki payını yüzde 60’a çıkardık. Yenilenebilir enerjiden elektrik enerjisi yüzde 45-50 seviyelerindeyiz.”

“Avrupa’da 5’inci sırada yer aldık”

Bu yılın, dünya genelinde çok iyi geçmese de Türkiye yenilenebilir enerji önemli bir dönüm noktası dile getiren Dönmez, şöyle devam etti:

“Nisanda yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi yüzde 79,6 olarak gerçekleşti. Bu, 2000 yılından bu yana aylık bazda en yüksek değerler olarak kayda geçti. Yerli kaynakların elektrik üretimindeki payı Aralık 2018’den bu yana aralıksız olarak 23 aydır aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor. 2019’da yenilenebilir enerji kapasite artışı bakımından 2018’e göre dünyada 15’inci, Avrupa’da 5’inci sırada yer aldık. Bu yıl devreye aldığımız yenilenebilir kurulu güç miktarı, Avrupa’daki 17 ülkenin yenilenebilir kurulu gücünden daha fazla. Bu yılın tüm aylarında toplam güneş ve rüzgar üretiminin toplam üretim içindeki oranı yüzde 10’un üzerinde gerçekleşti. Dünya ile birlikte Türkiye’de de güneş ve rüzgarda ciddi bir kapasite artışı bekliyoruz.” 

1 Yorum

  • VEYSEL DİNÇER dedi ki:

    Evet sayın bakanımızın söylediklerinden anlıyoruz ki yenilenebilir enerji konusunda hepey bir yol almışız, ancak bu yetmez ,edefe varmak azamî gayret gösterilmeli tüketici özendirilmeli ve daha fazla desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.