30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye Enerji Sektöründe Bir Ticaret Merkezi Olacak!

ANKARA (Enerji Portalı) – MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye enerji sektöründe bir ticaret merkezi haline geldiğinde, sadece kendi enerji güvenliğini sağlamakla kalmayacağını bildirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 3. Enerji Zirvesi’nde konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan enerjinin yalnızca ekonomik değil siyasi, askeri ve sosyal alanlarda da sürdürülebilir büyüme ve kalkınmanın yapı taşını oluşturduğunu belirterek, “Bu alanlarda enerji arzında yaşanacak herhangi bir sıkıntı diğer alanları da doğrudan ve dolaylı olarak etkilemekte. Bu bakımdan sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma yakalamak isteyen bir ülkenin enerji güvenliğini teminat alına alması elzemdir.” dedi.

Enerji talep artışında Türkiye’nin, Avrupa Birliği Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında birinci sırada, dünyada ise Çin’den sonra ikinci sırada olduğuna dikkati çeken Kaan, Türkiye’nin cari açık probleminin temelinde de enerji harcamaları olduğunu söyledi. Kaan, Türkiye için enerji tedariki güvenliğinin milli mesele olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“MÜSİAD olarak inanıyoruz ki Türkiye enerji sektöründe bir ticaret merkezi haline geldiğinde, sadece kendi enerji güvenliğini sağlamakla kalmayıp Avrupa ülkelerinin de ihtiyacı olan enerjiyi tedarik edecek ve Doğu ülkelerinin ihracatı için bir enerji pazarı olacak. Bu bakımdan güçlü ekonomi ve ulusal güvenlik temelinde ortaya konan milli enerji ve maden politikası Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda bölgesel ve küresel enerji piyasasında edineceği yer açısından son derece önem arz ediyor. Hedeflere ulaşabildiğimiz takdirde sahip olduğumuz avantajları da fırsata çevireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.