30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye Enerji Dönüşümüne Hazırlanıyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Rüzgar ve Güneş Enerjisinin Türkiye Elektrik Şebekesine Entegrasyonu ve bu entegrasyon için gerekli olan öncelikler hakkında bir rapor hazırladı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi TÜREB’in (Türkiye Rüzgar Enerjileri Birliği) 5-6 Kasım tarihlerinde düzenlediği 7. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ne katıldı. SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi “Türkiye Başarılı Enerji Dönüşümünü Nasıl Sağlayabilir?” özel oturumuna katılan panelistlerin görüşlerini derleyerek bir rapor hazırladı.

“Türkiye’nin Enerji Dönüşümünde Yenilenebilir Enerjinin Entegrasyonu ve Öncelikler” isimli raporunda, enerji dönüşümünde Türkiye açısından öncelikle gündeme alınması gereken faktörler olarak şunlar belirlendi:

  • Elektrik şebekesi planlamasının yüksek, orta ve düşük gerilim seviyelerinde değişken yenilenebilir kaynakları entegre edebilir hale gelmesi,
  • Arz ve talep tarafındaki dalgalanmaların azaltılması için depolama teknolojilerinin geliştirilmesi ve entegrasyonu,
  • Sistem esnekliğinin sağlanması için dijitalleşme çözümlerinin geliştirilmesi ve entegrasyonu,
  • Enerji dönüşümünde uygun finansman seçeneklerinin geliştirilmesi.

Dr. Osman Bülent Tör (ERPA Yönetici Ortağı), “Rüzgar ve Güneş Enerjinin Türkiye Elektrik Şebekesine Entegrasyonu” hakkında, Serhat Metin (TEAİŞ Planlama ve Yatırım Yönetimi Dairesi Başkanı) “Yenilenebilir Enerjinin İletim Şebekesine Entegrasyonu Üzerine Görüşler” hakkında, Hasan Ali Pazar (Simens Akıllı Şebekeler Bölüm Direktörü) “Enerji Dönüşümü ve Şebeke Gelişiminde Dijitalleşmenin Rolü” hakkında, Yasin Kasırga (GE Yenilenebilir Enerji Orta Doğru, Kuzey Afrika, Türkiye Hibrit Çözümler Direktörü) “Elektrik Depolama ve Enerji Dönüşümü” hakkında, İbrahim Erden (EnerjiSa Yenilenebilir Projeler ve Yeni Teknolojiler İş Geliştirme Müdürlüğü Müşteri Çözümleri Grup Müdürü ve TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi) “Dağıtım Şirketlerinin Geleceği ve Yeni İş Modelleri hakkında ve Selahattin Hakman (SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Yönlendirme Komitesi Başkanı) Özet konusunda değerlendirmelerde bulundular.

Sonuç paragrafında, “Yıkıcı teknolojilerle birlikte yeni bir enerji dünyasına doğru gidiliyor. Türkiye’de de bu konularda yol alınmaya başlandı. Depolamadan verimliliğe her konuyu çok daha geniş ve derinlemesine tartışmalı ve hep birlikte bunları çalışmalıyız.” diye kaydediliyor.

İlgili rapora buradan ulaşabilirsiniz: Türkiye’nin Enerji Dönüşümünde Yenilenebilir Enerjinin Entegrasyonu ve Öncelikler

SHURA: “Yenilenebilir Enerji Kapasitesini 60 GW’a Çıkarmada Bir Engel Yok”

SHURA: “RES ve GES Yatırımlarında Kaynak Odaklılık Mı Yoksa Sistem Odaklılık Mı?”

SHURA:”Her Ülke Rüzgarın ve Güneşin Potansiyelinden Yararlanmalı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.